Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W dzień mamy - o ojcach

26 maja 2023
W dzień mamy - o ojcach

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to przecież „niemęskie”. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców bardzo popularne.

 Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze korzystniej wpłynie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

- W pierwszym kwartale tego roku ponad na Dolnym Śląsku 24,4 tys. osób korzystało z zasiłku macierzyńskiego. W tym aż 19,8 tys. stanowiły panie a tylko 4,6 tys. panowie. W analogiczny okresie w całej Polsce na macierzyńskim były prawie 175 tys. mam i ponad 60 tys. ojców - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka przypomina, tata objęty ubezpieczeniem chorobowym,  któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

- Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało w całym kraju prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go dostawać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego.

- Jednak z naszych danych wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Jest to z pewnością efekt tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy – dodaje rzeczniczka.

 Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, wtedy dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia tego roku ponad 2,7 tys. mężczyzn w tym 237 tatusiów w województwie dolnośląskim.

 Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku  z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców. Na Dolnym Śląsku – 14,5 tys., w tym 165 ojców. W całej Polsce w pierwszym kwartale tego roku na rodzicielskim było 1,8 tys. mężczyzn i 197,9 tys. matek.

Nieco statystyk za I kwartał 2023 r.:

Najwięcej zasiłków macierzyńskich wypłacał ZUS w województwie Mazowieckim 53,6 tys.

Na drugim miejscu znalazło się Śląskie 37,3 tys. i na trzecim Wielkopolskie i Małopolskie - 34,2 tys.

Dolny Śląsk znajduje się na 5 miejscu (24,4 tys.).

 

Gdzie najchętniej panowie idą na macierzyński?

Mazowieckie 8,8 tys.

Śląskie 7,6 tys.

Wielkopolskie 6,4 tys.

Małopolskie 6,1 tys.

Dolnośląskie 4,6 tys.

 W roku 2022 łącznie zasiłek macierzyński otrzymało 443 tys. kobiet i 192 tys. mężczyzn, a rok wcześniej w 2021 wypłacono dla 473 tys. kobiet i 196 tys. mężczyzn. 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego


POWIĄZANE

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...

Herbicydy to filar produkcji roślinnej. Jednak, by działały skutecznie, trzeba j...

Université de La Rochelle we Francji proponuje aplikację do pomiaru śladu węglow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę