dnikukurydzy_210818
Agrolok_10818

W Krakowie dobra woda prosto z kranu

26 lutego 2018
W Krakowie dobra woda prosto z kranu

"W Krakowie Dobra Woda prosto z kranu”, to kampania Urzędu Marszałkowskiego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, promująca wodę z kranu – drugą w świecie pod względem czystości. Kampania ma podkreślić jej walory i obalić mity o szkodliwości picia wody kranowej.

Akcję promocyjną rozpoczęto w piątek - od zainstalowania w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie dwóch pitników wody kranowej. Jej celem jest rozwijanie świadomych postaw proekologicznych i oszczędnościowych.

"Mamy pełne zaufanie do Krakowskich Wodociągów, dzięki którym w ostatnim okresie zainstalowano takie pitniki w wielu krakowskich szkołach. Są one elementem zdrowego stylu życia - wszystkie kolorowe napoje gazowane posiadają dużą ilość cukru, a butelkowana woda mineralna, choć jest zdrowa – wiąże się z niemałymi kosztami. Dodatkowo - utylizacja plastikowych butelek w środowisku, to proces trwający do 400 lat. Tymczasem nasza woda z kranu jest zdrowa i bardzo tania, to groszowy wydatek" – podkreślił wicemarszałek województwa Małopolskiego, Wojciech Kozak.

"Woda w krakowskich kranach, a nie tylko w sieci dystrybucyjnej spełnia najwyższe światowe wymagania. Jest drugą na świecie pod względem czystości (pierwsze miejsce zajmuje Singapur), co potwierdziły badania Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu. Niezależnie od nich, woda w Krakowie przechodzi ciągłe testy i badania w laboratorium, które potwierdzają, że jest zdrowa, wolna od zanieczyszczeń i nadaje się bezpośrednio do spożycia" - powiedział PAP wicedyrektor d.s wody Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie - Tadeusz Bochnia.

Kraków pobiera wodę pitną z czterech źródeł - na północy Krakowa z rzek: Dłubni, Rudawy i Sanki; a na południe od linii Wisły woda dostarczana jest z rzeki Raby – ze zbiornika wody pitnej w Dobczycach.

Krakowska woda jest nie tylko zdrowa i wolna od zanieczyszczeń, ale ponadto zawiera cenne minerały, jak: wapń, magnez i potas.

W myśl wymogów europejskich – za kilka lat wszystkie budynki użyteczności publicznej będą musiały mieć zainstalowane pitniki wody kranowej, jakie zainstalowano w piątek w budynku Urzędu Marszałkowskiego, przy ulicy Racławickiej w Krakowie.

"Jakość naszej wody spełnia wymagania dyrektywy unijnej (dyrektywa nr 98/83 - zmieniona w roku 2015 na dyrektywę nr 17/87). Minister zdrowia, dostosowując polskie prawo do przepisów unijnych, wydał pod koniec 2017 roku stosowne rozporządzenie, które obowiązuje od stycznia 2018 roku. My spełniamy z dużym naddatkiem i wyprzedzeniem wszystkie te regulacje, które są określone w rozporządzeniu ministra zdrowia" - podkreślił dyrektor Tadeusz Bochnia.

Do tej pory w kampanii "W Krakowie dobra woda prosto z kranu" brały udział tylko krakowskie szkoły. Wzorem Samorządu Województwa Małopolskiego, w akcję chcą się teraz również zaangażować - Urząd Miasta Krakowa i Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie.

 

Grzegorz Kościński, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Od 25 do 30 sierpnia 2018 r. trwała 56. edycja targów rolno-spożywczych AGRA, kt...

UNICEF Polska zainaugurował wczoraj nowy program, w którym polskie miasta mogą u...

W ocenie polskich przetwórców, próby regulacji rynku w postaci wprowadzenia umow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę