informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek

10 maja 2018
W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek

Ponad 11 mln sadzonek młodych drzew posadzono już tej wiosny w lasach Podkarpacia. "W tym roku planujemy posadzić blisko 14 mln drzewek" - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"W ubiegłym roku posadzono o ponad 300 tys. drzewek mniej. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień wyniesie ponad 1900 ha" - mówił.

Dodał, że "najwięcej drzewek posadzono w ramach odnowień powierzchni leśnych oraz przebudowy składu gatunkowego w drzewostanach rosnących na gruntach porolnych".

"Posadzono głównie sosny - przeszło 4 mln szt., buki - blisko 3 mln szt., jodły - ok. 2,2 mln i dęby - prawie 2 mln. W szkółkach nadleśnictw wyhodowano 4 mln sadzonek przeznaczonych do sprzedaży detalicznej; w tym dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych" - wyjaśnił Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Roczne pozyskanie drewna wynosi blisko 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych, wg Banku Danych o Lasach za 2017 r., szacowany jest na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha.

"Oznacza to, że w nadleśnictwach krośnieńskiej RDLP pozyskuje się 74 proc. spodziewanego rocznego przyrostu drewna, zaś pozostała część stanowi akumulację zasobów" - dodał rzecznik.

Przypomniał, że na Podkarpaciu wiele drzew posadzono wspólnie z uczniami szkół i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń w ramach 2. edycji akcji "1000 drzew na minutę", którą zorganizowano już w 11 podkarpackich nadleśnictwach.

"W tym roku pojawiły się nowe pomysły. Przykładowo na terenie Nadleśnictwa Mielec las sadzili członkowie Klubu Żeglarskiego Orkan, a także uczniowie SOSW im. Królowej Jadwigi w Mielcu. Łącznie w akcji wzięło udział ok. 700 osób, które posadziły młode dęby, buki, brzozy, jodły, świerki i modrzewie, a także wiele gatunków drzew i krzewów owocowych" - zauważył Marszałek.

Na Podkarpaciu w ramach "1000 drzew na minutę" posadzonych ponad 22 tys. drzew i krzewów. Najwięcej jednorazowo, ponad 1000 buków, posadzili uczniowie ustrzyckich podstawówek wraz z leśnikami Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

"W naszym kraju Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą średnio 500 mln drzew. Jeżeli podzielimy to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut to okazuje się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji +1000 drzew na minutę+, w którą włączyły się nadleśnictwa RDLP w Krośnie" - powiedział leśnik.

Polska dochodzi do europejskiej czołówki pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną one już na obszarze 9,1 mln ha i zajmują prawie 30 proc. powierzchni kraju; do 2050 roku lasy powinny zajmować ponad 33 proc.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Wczoraj od godziny 16, przed Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie, wysocy u...

11. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na t...

W dniu 11 kwietnia 2019 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę