W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek

10 maja 2018
W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek

Ponad 11 mln sadzonek młodych drzew posadzono już tej wiosny w lasach Podkarpacia. "W tym roku planujemy posadzić blisko 14 mln drzewek" - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"W ubiegłym roku posadzono o ponad 300 tys. drzewek mniej. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień wyniesie ponad 1900 ha" - mówił.

Dodał, że "najwięcej drzewek posadzono w ramach odnowień powierzchni leśnych oraz przebudowy składu gatunkowego w drzewostanach rosnących na gruntach porolnych".

"Posadzono głównie sosny - przeszło 4 mln szt., buki - blisko 3 mln szt., jodły - ok. 2,2 mln i dęby - prawie 2 mln. W szkółkach nadleśnictw wyhodowano 4 mln sadzonek przeznaczonych do sprzedaży detalicznej; w tym dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych" - wyjaśnił Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc. Roczne pozyskanie drewna wynosi blisko 2 mln m sześc., zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych, wg Banku Danych o Lasach za 2017 r., szacowany jest na ponad 2,8 mln m sześc.; średnio 7 m sześc./ha.

"Oznacza to, że w nadleśnictwach krośnieńskiej RDLP pozyskuje się 74 proc. spodziewanego rocznego przyrostu drewna, zaś pozostała część stanowi akumulację zasobów" - dodał rzecznik.

Przypomniał, że na Podkarpaciu wiele drzew posadzono wspólnie z uczniami szkół i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń w ramach 2. edycji akcji "1000 drzew na minutę", którą zorganizowano już w 11 podkarpackich nadleśnictwach.

"W tym roku pojawiły się nowe pomysły. Przykładowo na terenie Nadleśnictwa Mielec las sadzili członkowie Klubu Żeglarskiego Orkan, a także uczniowie SOSW im. Królowej Jadwigi w Mielcu. Łącznie w akcji wzięło udział ok. 700 osób, które posadziły młode dęby, buki, brzozy, jodły, świerki i modrzewie, a także wiele gatunków drzew i krzewów owocowych" - zauważył Marszałek.

Na Podkarpaciu w ramach "1000 drzew na minutę" posadzonych ponad 22 tys. drzew i krzewów. Najwięcej jednorazowo, ponad 1000 buków, posadzili uczniowie ustrzyckich podstawówek wraz z leśnikami Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

"W naszym kraju Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą średnio 500 mln drzew. Jeżeli podzielimy to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut to okazuje się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji +1000 drzew na minutę+, w którą włączyły się nadleśnictwa RDLP w Krośnie" - powiedział leśnik.

Polska dochodzi do europejskiej czołówki pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną one już na obszarze 9,1 mln ha i zajmują prawie 30 proc. powierzchni kraju; do 2050 roku lasy powinny zajmować ponad 33 proc.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę