dnikukurydzy_210818

W Niegoszczy powstaje ogród botaniczny; czwarty na Pomorzu Zachodnim

25 kwietnia 2018
W Niegoszczy powstaje ogród botaniczny; czwarty na Pomorzu Zachodnim

Nowy ogród botaniczny powstaje na ponad 2-hektarowej działce w Niegoszczy, kilka kilometrów od nadmorskiego Mielna. Jego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, która na ten cel uzyskała ponad 2 mln zł dotacji w ramach RPO WZ 2014-2020.

Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego WZ, ogród w Niegoszczy, którego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, ma być miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Posadzonych zostanie w nim kilkaset rodzimych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Wzbogacą je trawniki i rabaty ozdobne.

W ramach inwestycji powstanie budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe. Jak podkreślają służby prasowe Urzędu, powstająca w Niegoszczy atrakcja „ma służyć pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu np. dzieciom i młodzieży, bowiem to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo”.

Prace przy budowie ogrodu już trwają i mają zakończyć się do 31 października 2018 r. Ten udostępniony zostanie w przyszłorocznym sezonie wegetacyjnym. Koszt inwestycji to 2,4 mln zł, z których ponad 2 mln zł stanowi unijną dotację przyznaną po rozstrzygnięciu konkursu przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO WZ 2014-2020. Na 12 złożonych wniosków z województwa zachodniopomorskiego, trzy otrzymały dotację, w tym mieleńska fundacja Regnum Vegetable.

Ogród botaniczny w Niegoszczy będzie czwartym na Pomorzu Zachodnim, po ogrodach tematycznych „Hortulus” w Dobrzycy, ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach i ogrodzie botanicznym w Szczecinie. Poprowadzi je mieleńska fundacja, która powstała w 2016 r. i której celem jest rozwijanie i promowanie w Polsce ogrodnictwa roślin ozdobnych, o czym sama informuje na swojej stronie internetowej.

 

Inga Domurat, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę