W Niegoszczy powstaje ogród botaniczny; czwarty na Pomorzu Zachodnim

25 kwietnia 2018
W Niegoszczy powstaje ogród botaniczny; czwarty na Pomorzu Zachodnim

Nowy ogród botaniczny powstaje na ponad 2-hektarowej działce w Niegoszczy, kilka kilometrów od nadmorskiego Mielna. Jego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, która na ten cel uzyskała ponad 2 mln zł dotacji w ramach RPO WZ 2014-2020.

Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego WZ, ogród w Niegoszczy, którego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, ma być miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Posadzonych zostanie w nim kilkaset rodzimych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Wzbogacą je trawniki i rabaty ozdobne.

W ramach inwestycji powstanie budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe. Jak podkreślają służby prasowe Urzędu, powstająca w Niegoszczy atrakcja „ma służyć pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu np. dzieciom i młodzieży, bowiem to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo”.

Prace przy budowie ogrodu już trwają i mają zakończyć się do 31 października 2018 r. Ten udostępniony zostanie w przyszłorocznym sezonie wegetacyjnym. Koszt inwestycji to 2,4 mln zł, z których ponad 2 mln zł stanowi unijną dotację przyznaną po rozstrzygnięciu konkursu przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO WZ 2014-2020. Na 12 złożonych wniosków z województwa zachodniopomorskiego, trzy otrzymały dotację, w tym mieleńska fundacja Regnum Vegetable.

Ogród botaniczny w Niegoszczy będzie czwartym na Pomorzu Zachodnim, po ogrodach tematycznych „Hortulus” w Dobrzycy, ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach i ogrodzie botanicznym w Szczecinie. Poprowadzi je mieleńska fundacja, która powstała w 2016 r. i której celem jest rozwijanie i promowanie w Polsce ogrodnictwa roślin ozdobnych, o czym sama informuje na swojej stronie internetowej.

 

Inga Domurat, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę