aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności Banków Żywności

16 marca 2018
W piątek rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności Banków Żywności

Pod hasłem "Nakarmić tych, których nie widać" rozpocznie się w piątek dwudniowa Wielkanocna Zbiórka Żywności Banków Żywności - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Federacji Polskich Banków Żywności Magdalena Bryksa-Szymańczak.

"Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci, by dołożyć produkt do oznakowanych koszy, przy których będą dyżurowali wolontariusze. Zachęcamy do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze" – zaznacza prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski w komunikacie przekazanym PAP.

Podkreśla w nim, że zbiórki te pokazują dużą ofiarność społeczeństwa. "Polacy już nieraz udowodnili, że lubią brać sprawy w swoje ręce. Przykładem jest zeszłoroczna wielkanocna zbiórka żywności, kiedy przekazali 346 ton żywności, która trafiła do potrzebujących. Pozwoliło to zapewnić godną i spokojną Wielkanoc ponad 170 tysiącom osobom" - poinformował Borowski.

"Samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy nie stać na zakup żywności. Niewidoczni. Choć potrzebują pomocy, to nie spotkamy ich na ulicy czy przed sklepem, proszących o żywność. Nie pozwala na to ich godność. Misją Banków Żywności jest stałe docieranie do takich osób z pomocą" - podkreśliła rzeczniczka Federacji.

Jak poinformowała Bryksa-Szymańczak, to również dla nich organizowana jest cykliczna Wielkanocna Zbiórka Żywności, która w tym roku odbędzie się w piątek i sobotę w ponad 300 miastach Polski. "Pokażmy w tych dniach wszystkim potrzebującym wsparcia, że ich widzimy" - zaapelowała.

Dodała, że w zbiórce weźmie udział 28 tysięcy wolontariuszy, którzy w ponad 2 tysiącach sklepów będą zachęcali do dzielenia się żywnością. Zbiórka jest organizowana dobrowolnie przez te Banki z Federacji, które wyraziły taką potrzebę. Obecnie to 23 Banki Żywności w prawie wszystkich województwach. Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji, znajduje się na stronie http://bit.ly/WielkanocnaZbiórkaŻywności2018.

Rzeczniczka Federacji podkreśliła też, że niezależnie od zbiórek wszystkie 32 Banki Żywności będą wypełniały swoją naturalną misję, którą jest stałe przekazywanie produktów żywnościowych na pomoc potrzebującym, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Wielkanocy.

Federacja Polskich Banków Żywności przypomina, że zbiórki żywności od 2014 r. nie wymagają zezwolenia urzędu państwowego, co pozwoliło uprościć procedury związane z rejestracją. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które przez wiele lat pracowały nad zmianą rozporządzeń. W konsultacje od początku angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności. Dlatego również teraz wspiera apel wielu organizacji pozarządowych, dotyczący pozostawienia ustawy o zbiórkach publicznych w jej dotychczasowym kształcie. Z apelem można się zapoznać na stronie: http://obserwatoriumdemokracji.pl/wp-content/uploads/2018/02/apel_05022018.pdf

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją od 20 lat jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszone w Federacji 32 Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór Sanepidu). Dzięki codziennym działaniom na masową skalę organizacja jest w stanie docierać z pomocą żywnościową do blisko 2 mln najbardziej potrzebujących osób za pośrednictwem 4 tys. współpracujących organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.

Banki Żywności pozyskują średnio 80 tys. porcji jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat) m.in. z programów unijnych, od producentów, rolników, sieci handlowych i zbiórek żywności. Zachęcają również każdego do wsparcia ich działalności. Każda złotówka przekazana poprzez stronę http://www.wspieraj.bankizywnosci.pl umożliwia dostarczenie potrzebującym aż 16 posiłków przygotowanych z 8 kg uratowanej pełnowartościowej żywności. Każde 30 zł to już aż 800 uratowanych posiłków, które trafią do potrzebujących.

 

Stanisław Karnacewicz (PAP)


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę