Adama_Spyrale_1-31.05.21

W PSL ścierają się różne koncepcje ws. startu partii w wyborach do PE

5 grudnia 2018
W PSL ścierają się różne koncepcje ws. startu partii w wyborach do PE

W PSL ścierają się różne koncepcje ws. startu partii w wyborach do PE; jedną z możliwych opcji jest start w wyborach do europarlamentu pod egidą Europejskiej Partii Ludowej, drugą - pod własnym szyldem. Politycy PSL zapewniają też, że PSL nie wystartuje w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej.

Szef Forum Młodych Ludowców Miłosz Motyka podkreślił we wtorek w rozmowie z PAP, że w każdej partii politycznej przed wyborami toczą się rozmowy na temat tego w jakim formacie do nich pójść.

Zapewnił, że w PSL nie ma konfliktu, tylko różne koncepcje startu w wyborach. "Natomiast ta linia rozmów, można powiedzieć różnicy zdań, nie przebiega wzdłuż podziału wieku, bo jest to dużo mocniej wymieszane" - zaznaczył Motyka. Jego zdaniem, w Stronnictwie są grupy, które mocniej naciskają na współpracę z szeroko pojętym blokiem opozycji demokratycznej i są też takie, które chcą, aby PSL poszło do wyborów do PE samodzielnie. "Natomiast linia podziału nie przebiega wzdłuż demografii" - podkreślił Motyka.

"Są zarówno działacze ruchu ludowego, którzy są już doświadczonymi samorządowcami, tutaj np. marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, który już daje informacje o tym, że należy budować wspólny blok opozycyjny, a są też młodzi działacze, którzy zdecydowaliby się również na start (samodzielny) z list PSL" - powiedział Motyka.

Dodał, że decyzja ta zapewne zostanie podjęta na Radzie Naczelnej PSL 8 grudnia.

"Jeśli chodzi o start z KO to nie ma oczywiście sporu, co do tego, że PSL nie wystartuje na listach KO. Jeśli miałoby do współpracy dojść to raczej Koalicyjnego Komitetu PSL i Koalicji Obywatelskiej. I w tym zakresie szukalibyśmy wspólnej formuły. Na pewno nie na listach Koalicji Obywatelskiej, co do tego sporu nie ma" - zadeklarował szef Forum Młodych Ludowców.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że 8 grudnia podczas Rady Naczelnej PSL odbędzie się dyskusja na temat tego w jakiej formule partia będzie przygotowywać się do eurowyborów oraz jak będzie prowadziła kampanię. "Jeśli chodzi o wybory do europarlamentu, to nie ma jeszcze żadnej decyzji strategicznej, jak PSL będzie do tych wyborów podchodził. Natomiast jedną z możliwych opcji jest, żeby była to wspólna lista pod egidą Europejskiej Partii Ludowej" - zaznaczył Stefaniak.

Przypomniał, że zarówno PSL jak i Platforma Obywatelska jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej. "Więc to byłby bardzo ciekawy projekt" - ocenił rzecznik PSL.

Europejska Partia Ludowa zrzesza partie chadeckie i centroprawicowe w Europie. Z Polski należą do niej: PO oraz PSL.

"To jest partia europejska, a to są wybory do europarlamentu, więc taki scenariusz mógłby być czymś nowym na polskiej scenie politycznej i myślę, że spotkałby się z dobrym odbiorem" - ocenił Stefaniak.

Poseł Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział PAP, że na Radzie Naczelnej PSL 8 grudnia nastąpi też podsumowanie wyborów samorządowych. "I także odbędzie się dyskusja na temat przyszłych wyborów do PE" - dodał. Poseł PSL zaznaczył, że jeśli chodzi o wybory do PE, "to póki co, obowiązują dwa kierunki". Pierwszy z nich - jak mówił - to pójście pod szyldem Europejskiej Partii Ludowej, a drugi - pod własnym szyldem.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja przyszłego roku; Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

 

Edyta Roś (PAP)


POWIĄZANE

Nie tylko banki oferują bezpieczne pożyczki na jasnych zasadach. Coraz więcej fi...

Oddałbyś wszystko za pozbycie się nieznośnych objawów syndromu dnia poprzedniego...

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę