CTR_80917

W sierpniu ceny masła w UE nadal rosły

7 września 2016
W sierpniu ceny masła w UE nadal rosły

Niemal półroczna spadkowa tendencja cen masła w UE, została przerwana w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku obserwowane są zwyżki. Kontynuację wzrostowego trendu obserwowano także w sierpniu. W dniu 21 sierpnia 2016 roku średnia ważona cena masła w unii Europejskiej wynosiła 3,32 EUR/kg i była o 11,2% wyższa niż przed miesiącem. W sierpniu unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z analogicznego okresu 2015 roku, w dniu 21 sierpnia 2106 r. różnica ta wynosiła 16,9%.

W analizowanym okresie po raz pierwszy od grudnia 2015 r. nieco wyższe niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego (za Niemcami, Francją i Irlandią). W dniu 21 sierpnia 2016 roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,34 EUR/kg, a więc były o 13,6% wyższe niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano 11,1% zwyżkę w skali miesięcznej do 14,3 PLN/kg). Stawki te były o 35,6% wyższe od ceny interwencyjnej i o 0,6% wyższe od średniej ważonej dla całej UE.

Tłuszcz mleczny z Polski nie jest już zatem tak konkurencyjny jak jeszcze przed miesiącem. Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła po trzech tygodniach sierpnia utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 21 sierpnia 2016 r. osiągnęły poziom 3,56 EUR/kg, czyli były o 7,07% wyższe niż przed miesiącem.

W przypadku innego potentata–Holandii, zaobserwowano bardziej dynamiczną zwyżkę w skali miesięcznej. Tu 21 sierpnia 2016 r. średnia cena masła wynosiła 3,67 EUR/kg i była na pułapie o 14% wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w ósmym miesiącu 2016 r. były o niespełna 33% wyższe niż przed rokiem, w Holandii natomiast o ponad 39%.

Zwyżki cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż się spodziewano. Są one konsekwencją chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz niższych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W efekcie czego ceny masła w UE zwyżkują. Dodatkowo rosnące ceny masła w UE napędzane są przez nasilający się popyt światowy. Wzrosły zamówienia na unijne masło z Chin, a także z USA. W przypadku Stanów zaistniała sytuacja związana jest z tym, że obecnie przeciętna cena tony masła z Unii wciąż jest na znacznie niższym poziomie niż w USA (u jednego z największych konkurentów Wspólnoty)-o 21,8%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w stosunku do euro.

Na znacznie niższym niż średnio w UE poziomie utrzymują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 2,77 EUR/kg. Na dzień 21 sierpnia 2016 r. w ramach publicznej interwencji nie składowano masła.

Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w bieżącym roku do składów dostarczono już 128,13 tys. ton masła. Popularność tego programu rosła ze względu na to, że ceny rynkowe w wielu krajach UE w I kwartale 2016 r. spadły poniżej ceny interwencyjnej. Obecnie w związku z rosnącymi cenami do składów dostarczane są niewielkie ilości masła. Instrument ten największym zainteresowaniem cieszy się w Holandii (54,14 tys. ton), Niemczech  (23,41 tys. ton) i Francji (23,03 tys. ton).

W Polsce do składów w ramach programu dostarczono dotychczas 4,23 tys. ton masła. W całym 2015 roku w ramach programu prywatnego magazynowania do składów dostarczono łącznie 141,37 tys. ton masła (w Polsce 0,55 tys. ton), czyli ponad sześcioipółkrotnie więcej niż w 2014 r. Według najnowszych danych KE, pomimo obserwowanych od drugiego kwartału 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku była na poziomie o 11,5% wyższym od tego z analogicznego okresu 2015 roku.

W Polsce w okresie tym odnotowano ponad 18% wzrost do 90,6 tys. ton. Jeszcze dynamiczniej rozwija się eksport masła poza UE. Tu po pięciu miesiącach 2016 roku notowany jest aż 36% wzrost.

AB FAMMU/FAPA na podstawie danych MR, AMI ZMB, DairyCo


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę