CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

W sprawie nowych przepisów w zakresie przywracania potencjału produkcji rolnej

21 lipca 2016
W sprawie nowych przepisów w zakresie przywracania potencjału produkcji rolnej

W dniu 19 lipca 2016 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwestii działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

W 2014 r. w wielu polskich gminach, m. in. w mazowieckiej gminie Warka wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które poczyniły wiele zniszczeń w gospodarstwach sadowniczych (w tym utratę środków trwałych). Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego powołana została Komisja która oszacowała szkody, a rolnicy otrzymali protokoły z oszacowanymi stratami w gospodarstwach. Wiele osób złożyło wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych", ale z powodu braku środków przeznaczonych na to działanie, nie zostały podpisane z rolnikami umowy umożliwiające skorzystanie z pomocy. Nie było także możliwości przesunięcia środków finansowych, ponieważ kończyła się perspektywa finansowa przeznaczona na lata 2007-2013.

W tej sytuacji Zarząd KRIR zwrócił się z prośbą, aby w nowych przepisach dotyczących przyznawania pomocy w ramach działania podobnego, jakim było działanie 126, umożliwić tym osobom, które wtedy nie otrzymały pomocy z powodu braku środków aplikowanie o środki na bazie sporządzonych w 2014 r. protokołów. Takie działanie pozwoliłby na wsparcie wielu rolników, którzy w 2014 r. ponieśli bardzo duże straty, nie otrzymując żadnej pomocy.

krir.pl


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę