W Stanach Zjednoczonych strach przed powtórką z 2015 roku

23 marca 2017
W Stanach Zjednoczonych strach przed powtórką z 2015 roku

Pojawienie się w tym roku pierwszych przypadków grypy ptaków w USA spowodowało, że tamtejsi producenci obawiają się strat i kłopotów jakie wywołał wirus w tym kraju między grudniem 2014 roku a czerwcem 2015. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

W USA, w tym roku, wykryto do tej pory dwa podtypy wirusa grypy ptaków, podtyp H7N9 oraz podtyp H5N2. Wirus H7N9 wystąpił w Lincoln County w stanie Tennessee, gdzie wybito stado rodzicielskie liczące ponad 73 tysiące ptaków. Co istotne, amerykański departament rolnictwa przekonuje, że podtyp wirusa H7N9, który potwierdzono w Lincoln County nie jest tożsamy z wirusem H7N9, który masowo zaraża ludzi w Chinach. Zdaniem amerykańskich specjalistów wirus znaleziony w USA ma inne pochodzenie. W dyskusji publicznej pojawiają się jednak głosy, że różnicowanie wirusów w ramach tego samego podtypu ma na celu przede wszystkim nie wywoływanie paniki i ochronę drobiarstwa przed stratami.

Amerykańskie władze weterynaryjne z powodu grypy ptaków zlikwidowały także stado 84 tys. indyków w stanie Wisconsin, w pobliżu miejscowości Barron. W Wisconsin potwierdzono wirusa podtypu H5N2 czyli o zdecydowanie mniejszej zjadliwości niż wirus H7N9.

Kilka dni temu pojawiła się kolejna informacja o wykryciu wirusa, ponownie w stanie Tennessee. Lokalne władze stwierdziły jednak, że kolejny przypadek nie jest zupełnie związany z poprzednim, oraz że badania potwierdziły, że nie dopuszczono do przenoszenia się wirusa między fermami.

Przypomnijmy, że firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014 – 2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski. Poprzednio grypa ptaków pojawiła się w Stanach Zjednoczonych między połową grudnia 2014 roku, a połową czerwca roku 2015. Wyznaczono wtedy 223 ogniska choroby w 15 stanach, zlikwidowano około 48 milionów sztuk drobiu, a koszty grypy oszacowano na miliard 600 mln dolarów. USA są drugim największym, po Brazylii, światowym eksporterem mięsa drobiowego.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę