A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

W tym tygodniu ceny paliw bez zmian

14 listopada 2022
W tym tygodniu ceny paliw bez zmian

Sytuacja cenowa na rynku paliw przed kolejnym listopadowym długim weekendem nie uległa dużym zmianom. Jednak kierowcy, bardziej niż aktualnymi cenami na stacyjnych pylonach, mogli w ostatnich dniach interesować się medialnymi spekulacjami na temat końca działania tarczy antyinflacyjnej – powrót do normalnych stawek VAT będzie oznaczał duże podwyżki dla tankujących.

Aktualna detaliczna cena 95-oktanowej benzyny jest tylko o 10 proc. wyższa niż przed rokiem. W dużo gorszej sytuacji są kierowcy tankujący olej napędowy, bo tu wzrost cen na przestrzeni roku przekracza 30 proc. Te różnice mogą się jednak szybko powiększyć. Jeśli od nowego roku paliwa znów będą opodatkowane 23-procentową stawką VAT, to ich cena wzrośnie o około złotówkę.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

Obniżki w rafineriach

Kombinacja taniejącej ropy naftowej i umocnienia złotówki w relacji do dolara na hurtowym rynku paliw w Polsce w ostatnich dniach przełożyła się na spadek cen. W przypadku 95-oktanowej benzyny przecena nie wystarczyła do tego, aby w pełni zniwelować skutki ubiegłotygodniowych podwyżek i notowania tego paliwa, które wynoszą dzisiaj 5965,00 zł/metr sześc., są 45 złotych ponad poziomem z początku listopada. Olej napędowy w porównaniu z początkiem miesiąca potaniał w rafineriach o 191 złotych i kosztuje aktualnie 7084,00 zł/metr sześcienny. To najniższa cena diesla od ponad miesiąca.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Diesel tanieje kolejny tydzień z rzędu

Detaliczna cena oleju napędowego spada już od czterech tygodni. W ostatnich dniach obniżka wyniosła 5 groszy i litr diesla kosztuje średnio 7,91 zł. Więcej na stacjach płacą za to tankujący benzynę, bo 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała o 2 grosze i kosztuje średnio w Polsce 6,62 zł/l. W górę poszła też cena autogazu. Tu podwyżka wyniosła 3 grosze i litr LPG kosztuje 3,02 zł.

Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,58-6,69 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,81-7,94 zł/l dla oleju napędowego i 2,97-3,06 zł/l autogazu.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza


Chińskie lockdowny zaciążyły na cenowych wykresach

W ostatnich dniach najważniejsze doniesienia dla rynku pochodziły z Chin – informacje o rosnących wynikach zachorowalności na koronawirusa w aglomeracji kantońskiej powodują obawy o los popytu ze strony największego globalnego importera. Polityka zero-COVID przyćmiła tym samym chwilowo obawy o sytuację globalnej podaży w obliczu zbliżającego się terminu wejścia w życie embarga UE na rosyjską ropę, które może mocno odbić się na cenach zwłaszcza w Europie.

W kwestiach podażowych warto też zwrócić uwagę na skutki decyzji OPEC+ z października o ograniczeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol ocenił wczoraj, że decyzja państw członkowskich organizacji prowadzi do inflacji i być może należy ją powtórnie przemyśleć. Oczekuje się, że w krajach OPEC w czwartym kwartale 2022 r. wydobycie ropy OPEC spadnie do 28,6 mln bbl/d w porównaniu do 29,2 mln bbl/d w trzecim kwartale. Departament Energii USA podał, że w warunkach uruchamiającego się embarga wydobycie węglowodorów płynnych w Rosji spadnie do 10,8 mln bbl/d w IV kwartale z 10,9 mln bbl/d w III kwartale.

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 14-20 listopada 2022:

Poniedziałek

Strefa Euro - produkcja przemysłowa

Wtorek

Japonia - produkcja przemysłowa
Strefa Euro - bilans handlu zagraniczneg
Niemcy - indeks instytutu ZEW
USA - inflacja producencka

Środa

USA - ceny importu i eksportu
USA - wyniki sprzedaży detalicznej
USA - produkcja przemysłowa

Czwartek

Japonia - bilans handlu zagranicznego

Piątek

USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę