aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W UE wzrasta proceder fałszowania żywności

29 października 2023
W UE wzrasta proceder fałszowania żywności

Konfiskaty o wartości 30 mln EUR w pierwszym projekcie OPSON Europe
W trakcie działań operacyjnych wydano rekordową liczbę 143 nakazów aresztowania.


Koordynowana przez Europol operacja OPSON Europe trwała od grudnia 2022 r. do kwietnia 2023 r. Tegoroczna operacja jest 12. z kolei operacją OPSON. Ostatnia operacja koncentrowała się na rynku europejskim, gdzie działania operacyjne były ukierunkowane na fałszowanie żywności w obszarach celnych, na rynkach fizycznych i internetowych (platformy handlu elektronicznego) oraz w całym łańcuchu dostaw żywności. W operacji uczestniczyły organy ścigania z 25* krajów (18 państw członkowskich UE i 7 państw europejskich) i była wspierana przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE), Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) oraz Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). , a także krajowe organy regulacyjne ds. żywności i partnerzy z sektora prywatnego.

Po kryzysie związanym z COVID-19 Europol zwrócił uwagę na ryzyko oszustw związanych z recyklingiem zepsutej lub przeterminowanej żywności w celu obniżenia kosztów produkcji. Ten możliwy rozwój sytuacji został wzięty pod uwagę przy planowaniu działań operacyjnych w ramach operacji OPSON 2023. Organy krajowe zaangażowane w operację przeprowadziły kontrole łańcucha dostaw żywności, wykrywając jednocześnie szereg nieprawidłowości. Podczas tegorocznej operacji OPSON na niespotykaną dotąd skalę wykryto stosunkowo nowy trend ponownego etykietowania przeterminowanej żywności. W większości przypadków organizacje przestępcze zwracają się do firm zajmujących się utylizacją odpadów i kupują żywność, która powinna zostać zniszczona. Następnie usuwają daty ważności etykiet i drukują nowe, aby je zastąpić. Jakość żywności jest niska, ale żywność stwarza również niebezpieczne zagrożenie dla zdrowia, jak miało to miejsce w przypadku konserw rybnych.

Konfiskaty zgłoszone Europolowi:

 • 8 000 ton skonfiskowanych nielegalnych produktów
 • 6,5 mln litrów napojów głównie alkoholowych
 • 400 przeglądów
 • wydano 143 nakazy aresztowania
 • Wykonano 168 nakazów przeszukania
 • 119 osób zgłoszonych organom wymiaru sprawiedliwości
 • Rozbito 6 siatek przestępczych

Główne skonfiskowane nielegalne produkty:

(w kolejności ilości)

 • Napoje alkoholowe
 • Zboża, ziarna i produkty pochodne
 • Owoce/warzywa/rośliny strączkowe
 • Produkty słodkie i słodkie
 • Mięso i produkty mięsne
 • Owoce morza
 • Produkty mleczne
 • Suplementy diety/dodatki do diety

Nielegalny handel zepsutą żywnością w całej UE

Wymiana informacji za pośrednictwem Europolu doprowadziła do wykrycia przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem zepsutej lub przeterminowanej żywności we Francji, Niemczech, Włoszech, na Litwie i w Hiszpanii. Organizacja przestępcza, kierowana przez obywatela Litwy, prowadziła nielegalne operacje w tych czterech krajach, w tym nielegalne przeszywanie i handel zepsutą i przeterminowaną żywnością. Pierwsza faza działań operacyjnych we Włoszech i na Litwie doprowadziła do 27 aresztowań. Śledztwo, prowadzone przez Biuro Policji Kryminalnej Litwy (Lietuvos kriminalinės policijos biuras), doprowadziło do 24 aresztowań, podczas gdy równoległa sprawa we Włoszech doprowadziła do aresztowania trzech innych osób. Łączna liczba konfiskat w wyniku działań operacyjnych wynosi ponad 1,5 miliona paczek.

Zgniłe mięso i ryby z talerza

Dwa dochodzenia prowadzone przez hiszpańską Gwardię Cywilną (Guardia Civil), jedno prowadzone w Sewilli, a drugie w Saragossie, dotyczyły oszustw związanych z produktami mięsnymi. W pierwszym śledztwie dwie osoby zostały oskarżone o przestępstwa przeciwko zdrowiu publicznemu, fałszerstwo i oszustwo związane z handlem szynką bez możliwości śledzenia i ze zmanipulowaną datą ważności. W wyniku operacji skonfiskowano 48 896 kg oraz 3 000 sztuk szynki i kiełbasy. Drugie śledztwo dotyczyło siatki przestępczej handlującej przeterminowanym mięsem, rybami i owocami morza. Podejrzani fałszowali etykietowanie i handel żywnością bez przechodzenia przez obowiązkowy proces regulacyjny. Rezultatem działań operacyjnych jest 8 aresztowań, 48 osób objętych śledztwem oraz identyfikacja, konfiskata i zniszczenie ponad 25 ton produktów spożywczych.

Wino cukrowe słodkie

Operacja prowadzona przez hiszpańską Straż Cywilną (Guardia Civil) w Albacete ujawniła oszustwo cukrowe popełnione przez trzy osoby i w które zaangażowane były dwie firmy. Podejrzani wywozili produkty z cukru inwertowanego, które przedstawiali jako pochodne winogron i zagęszczony sok winogronowy. Manewr ten pozwolił im podwoić, a w niektórych przypadkach potroić cenę sprzedaży i wynikające z tego zyski. Głównymi odbiorcami eksportu były kraje spoza Unii Europejskiej, głównie Republika Południowej Afryki. Działania operacyjne doprowadziły do zajęcia dwóch zbiorników zawierających 1,08 tony cukru inwertowanego o wartości detalicznej 1,3 mln EUR.

Chronione nazwy żywności

Działania operacyjne koncentrowały się również na niewłaściwym stosowaniu chronionych nazw żywności. W Zjednoczonym Królestwie władze przeprowadziły kontrole chronionych produktów spożywczych w placówkach gastronomicznych, takich jak restauracje, oraz w indywidualnych sklepach detalicznych. W ramach kontroli stwierdzono przypadki niezgodności produktów, takich jak feta, sery Parmigiano Reggiano i Grana Padano, mięsa, takie jak szynka parmeńska Prosciutto di Parma, oraz produktów pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa, takich jak walijska wołowina, paszteciki kornwalijskie i rukiew wodna. Kontrole wykazały błędne oznakowanie, czasową niedostępność określonego składnika w restauracjach, ale także brak zrozumienia przepisów regulujących stosowanie chronionych nazw żywności.

Koalicja Europolu na rzecz zwalczania przestępstw związanych z własnością intelektualną jest współfinansowana przez EUIPO w celu zwalczania przestępstw związanych z własnością intelektualną.

Kraje uczestniczące:

Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Litwa, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania.

Z siedzibą w Hadze w Holandii wspieramy 27 państw członkowskich UE w walce z terroryzmem, cyberprzestępczością oraz innymi poważnymi i zorganizowanymi formami przestępczości. Współpracujemy również z wieloma państwami partnerskimi spoza UE i organizacjami międzynarodowymi. Począwszy od różnych ocen zagrożeń, a skończywszy na gromadzeniu danych wywiadowczych i działaniach operacyjnych, Europol dysponuje narzędziami i zasobami, których potrzebuje, aby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie.


oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: europol.europa.eu/


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę