Wakacje we własnym ogrodzie

1 lipca 2020
Wakacje we własnym ogrodzie

Sytuacja epidemiczna skłania do rozważenia zmiany planów wakacyjno-urlopowych. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo zdrowotne, własny ogród na posesji lub na działce staje się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Potwierdza to zwiększony w tym roku popyt na działki rekreacyjne. Własna zielona przestrzeń zapewnia wygodne miejsce do spędzania wolnego czasu i wakacji w warunkach bezpiecznego dystansu do sąsiadów, a coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do Internetu umożliwia również wielu osobom zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dodatkowym atutem takiej sytuacji jest możliwość połączenia przyjemnie spędzanego czasu z pielęgnacją roślin i trawnika, zwłaszcza gdy pod ręką są nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania techniki ogrodowej.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym w urządzeniach do pielęgnacji ogrodu, dbanie o ogrodową zieleń nie kojarzy się już z czasochłonnym obowiązkiem. Wprowadzane innowacje zawsze służą przede wszystkim wygodzie użytkowników, by praca w ogrodzie była łatwa, zajmowała minimum czasu i sprawiała po prostu coraz więcej przyjemności. Wówczas jest traktowana również jako forma rekreacji na świeżym powietrzu. Jednym z tego typu rozwiązań jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, bardzo ergonomiczne, idealnie wyważone, które umożliwia szybkie wykonywanie szerokiego spectrum czynności od koszenia trawy po formowanie żywopłotów, przycinanie koron drzew, formowanie trawników i spulchnianie gleby. Wystarczy wymienić element roboczy w jednostce napędowej. W zakresie koszenia, najwygodniejszym rozwiązaniem jest robot koszący Honda Miimo, który kosi za nas. W efekcie trawa jest zawsze idealnie przycięta, a my mamy więcej wolnego czasu.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment, który jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Wakacje, urlop w ogrodzie to czas, którym sami zarządzamy wedle własnych upodobań. Sprzyja też zachowaniu równowagi pomiędzy relaksem, czasem spędzanym z rodziną i pracom w ogrodzie, tym bardziej, że zabiegi pielęgnacyjne roślin jak i koszenie wykonuje się rano lub pod wieczór.


O co warto zadbać pod koniec czerwca i w lipcu? Warto przyciąć żywopłoty, np. z grabu, bukszpanu, cisu, berberysu, z gatunków zimozielonych liściastych, a także krzewy kwitnące wiosną. Warto sprawdzić glebę w ogródku warzywnym, gdyż ulewne deszcze mogły stworzyć zbitą skorupę na powierzchni. Ziemię warto wzruszyć przed siewem kolejnych warzyw na zbiór jesienny. Najwięcej uwagi będzie wymagać trawnik, który mógł zostać zniszczony przez obfite deszcze.

 

Ratowanie podmokłego trawnika

W tym roku pierwsze dni lata minęły pod znakiem intensywnych opadów deszczu, na które wysuszona gleba na większości terenów nie była przygotowana. Każdy obfity deszcz jest dobrą okazją do obserwowania którędy woda spływa, a gdzie powstają kałuże. Czy warto tracić na to czas? Warto, ponieważ nadmiar wody w ogrodzie szkodzi roślinom, głównie trawie, a naprawienie szkód będzie wymagać w przyszłości sporo wysiłku.

Trawa i wiele innych roślin nie może „stać w wodzie”. Podtopiona trawa żółknie, następnie zaczyna zagniwać i staje się podatna na choroby grzybowe oraz na ataki pasożytów. Duża i długotrwała wilgoć sprzyja także ekspansji mchu, który w miarę upływu czasu jest coraz trudniej zwalczyć. Dlatego w przypadku utrzymujących się kałuż na trawniku oraz niejednolitej barwy trawy należy wykonać aerację, która poprawi strukturę podłoża w warstwie korzeniowej. Przede wszystkim ją rozluźni, a wraz z piaskowaniem poprawi przepuszczalność gleby. Jednocześnie zabieg ten ułatwi przenikanie substancji odżywczych do warstwy korzeniowej trawy. Zatem po ustaniu opadów i wyschnięciu trawy wskazane jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Kolejną przyczyną utrzymującej się wody na działce jest ukształtowanie terenu i w takich przypadkach skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu oraz odpowiednich spadków terenu tak, aby drenaż mógł odprowadzić nadmiar wody.” – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy wykonawczej Zielony Salon.

Tam, gdzie istnieje stałe zagrożenie podtopieniami ogrodu jak i piwnic, pomocna będzie przenośna pompa. Praktyczne w zastosowaniu są pompy Honda z serii WX oraz WB służące do osuszania terenu i pomieszczeń, a w okresach suszy - do nawadniania ogrodu.

Trawnik – idealne miejsce do wypoczynku

Na osuszonym trawniku należy przywrócić regularny cykl koszenia i można to robić tak, by jednocześnie zachować jak najwięcej wolnego czasu dla siebie. Koszenie nowoczesną maszyną trwa krótko i nie wymaga wysiłku, a wielu użytkowników takich maszyn, dzięki ich wydajności oraz wygodnym rozwiązaniom polubiło tę czynność i uznaje ją za formę rekreacji. Wielofunkcyjne kosiarki Honda HRX 476 C2 i HRX 537 C4 oraz C5 o praktycznej szerokości roboczej od 47 do 53 cm, wyposażone w system podwójnych noży, funkcję mulczowania, pojemny kosz oraz wygodny system sterowania napędem Select Drive (Variable Select Drive w HRX 476 C2) zapewniają bardzo sprawne skoszenie trawnika w szybkim tempie. Kosiarki te są także wyposażone w bardzo wygodny system mielenia umożliwiający wybór koszenia, zależnie od panujących warunków, z lub bez mulczowania jednym ruchem ręki. Dzięki temu systemowi można łatwo i szybko dostosować sposób pielęgnacji trawy do panujących warunków – suchą trawę można w całości lub częściowo mulczować, a wilgotną – zbierać do pojemnego kosza.

Osobom, które przywiązują większą wagę do ekologicznej pielęgnacji zieleni rekomendowane są najnowsze kosiarki Honda – maszyny akumulatorowe HRG 416 XB oraz HRG 466 XB wyposażone w litowo-jonowe akumulatory przewyższające wydajnością popularne kosiarki elektryczne. Wszystkie te nowoczesne kosiarki są wyposażone w regulację wysokości koszenia, która służy do precyzyjnego dostosowania koszenia do panujących warunków. Trawa lubi być koszona często i po centymetrze…

Ciesz się każdą wolną chwilą

Wakacje spędzone w swoim ogrodzie, zwłaszcza w okresie epidemii, są z pewnością bardziej bezpieczne niż wyjazd do zatłoczonych miejsc. Mogą być równie atrakcyjne, bo sami decydujemy o formach aktywności. Każdy dzień można wykorzystać na zabawy z dziećmi, rodzinno-towarzyskie spotkania przy grillu, czytanie… Takie możliwości stwarza robot koszący, który zawsze skosi trawę za nas, by trawnik był gotów do wszelkiej rekreacji w każdej chwili. Wybór robotów koszących jest szeroki i dostosowany do powierzchni trawników, np. Honda Miimo 3000 jest rekomendowany do powierzchni do 4 000 m2 , a Honda Miimo 40 – do powierzchni do 400 m2 . Najwygodniejszą zaletą tych robotów jest zarządzanie nimi w stylu smart czyli za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth w przypadku Honda Miimo 3000. Najnowszy Model Honda Miimo 40 Live oferuje koszenie na miarę XXI wieku – komunikuje za pomocą sieci GSM, a pośrednictwem aplikacji Alexa również z systemami tzw. inteligentnych domów. Jest to idealne rozwiązanie, które jednocześnie zapewnia zawsze pięknie utrzymaną trawę i dużo wolnego czasu do własnej dyspozycji.

www.mojahonda.pl

 


Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda została uznana przez prestiżową firmę doradczą INTERBRAND za jedną z najbardziej ekologicznych firm na świecie, przyznając marce 3. miejsce w światowym rankingu. Od wielu lat HONDA znajduje się także w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2017” (Najlepsze Marki Świata), Honda ponownie zajęła 20. pozycję. Wartość marki wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 31%. Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz kosiarki do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę