aaa_TSW_2023
CTR_2023

Warmińsko-mazurskie/ Pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej

25 czerwca 2018
Warmińsko-mazurskie/ Pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej

Wystąpienie pierwszego ogniska ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Afrykański pomór świń wystąpił w gospodarstwie, w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim.

Jak poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka warmińsko-mazurskiego wojewody Bożenna Ulewicz, w gospodarstwie, gdzie wystąpił afrykański pomór świń utrzymywano 27 sztuk trzody chlewnej.

Według informacji zawartych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, oprócz ogniska na Warmii i Mazurach, na obszarze Polski stwierdzono 133 ognisk ASF; 30 ognisk wystąpiło w tym roku.

Jak podała rzeczniczka wojewody, ognisko w miejscowości Posady będzie likwidowane przez powiatową inspekcję weterynaryjną w Braniewie.

W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja 24 gospodarstw, gdzie znajduje się w sumie ok. 650 świń. Od piątku obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń - wskazała rzeczniczka.

W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 134 przypadki tej choroby u dzików na terenie województwa. W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

 

Agnieszka Libudzka (PAP)


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę