FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Warto karmić jedwabniki grafenem

14 października 2016
Warto karmić jedwabniki grafenem
PAP/EPA / STR

Karmione liśćmi morwy z dodatkiem węglowych nanorurek bądź grafenu gąsienice jedwabników wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab - informuje pismo „Nano Letters”.

Zespół naukowców z chińskiego uniwersytetu Tsinghua wykazał, że dodając węglowe nanorurki lub grafen do pokarmu spożywanego przez gąsienice jedwabnika można uzyskać jedwab mocniejszy od zwykłego.

Jedwab, z którego budują swoje kokony gąsienice, jest wysoko ceniony zarówno ze względu na gładkość, jak i wytrzymałość. Jedwabna nić powstaje z białek, wydzielanych przez gruczoły ślinowe. W ostatnich latach naukowcom udawało się uzyskać jedwab o poprawionych lub egzotycznych właściwościach dodając od niego barwniki, nanocząsteczki, przewodzące tworzywa sztuczne, a nawet antybiotyki. W niektórych przypadkach modyfikowano wytworzony już jedwab, w innych odpowiednie domieszki były dodawane do pożywienia jedwabników.

Chińscy naukowcy rozpylali na liście morwy wodny roztwór, zawierający 0,2 proc. węglowych nanorurek lub grafenu. Tak potraktowane liście podawali następnie gąsienicom. Wytworzony przez nie „zbrojony” jedwab okazał się o 50 proc. wytrzymalszy od zwykłego. Jak wykazały dalsze badania, jedwab taki miał bardziej uporządkowaną strukturę krystaliczną.

Podgrzany do temperatury 1050 stopni Celsjusza bez dostępu powietrza, jedwab uległ karbonizacji – został z niego tylko przewodzący prąd elektryczny czysty węgiel.

Zdaniem ekspertów odpowiednio karmiąc jedwabniki można by uzyskać lepsze tkaniny, mocniejsze implanty medyczne, a być może nawet ubrania z obwodami elektronicznymi – zanim to jednak nastąpi, niezbędne są dalsze badania. Naukowcy nie poznali jeszcze sposobu, w jaki jedwabniki wbudowują nanorurki bądź grafen w jedwab, nie precyzują również, ile nanowęgla zawierało zmodyfikowane włókno.

(PAP)


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę