Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

We wtorek obchody Światowego Dnia Środowiska

5 czerwca 2018
We wtorek obchody Światowego Dnia Środowiska

We wtorek w ponad stu krajach na świecie odbywać się będą obchody Światowego Dnia Środowiska. W tym roku, motywem przewodnim jest problem odpadów z tworzywa sztucznego i właściwe ich zagospodarowanie.

Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca.

W tym roku obchodom przyświeca postulat uwrażliwienia społeczeństwa na kwestię plastikowych odpadów, którymi na co dzień zanieczyszczane jest środowisko naturalne. We wtorek zostanie zainagurowana ogólnopolska kampania "Zielona Wstążka #DlaPlanety", która zwracać będzie uwagę na ten problem.

Jak poinformował stołeczny ratusz, z okazji święta na zielono podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki i most Śląsko-Dąbrowski. Na terenie miasta wolontariusze przypinać będą przechodniom zielone wstążki i zbierać ekologiczne zobowiązania, których celem jest uświadomienie znaczenia problemu zaśmiecenia i zbudowanie poczucia osobistej odpowiedzialności za środowisko.

W akcję oprócz Warszawy włączą się także inne miasta. Na zielono podświetlone zostaną np. ratusz w Olsztynie, ratusz na Starym Rynku, most Jordana i Plaża Miejska Wilda w Poznaniu, wiadukty na ul. Uczniowskiej i ul. Kościuszki w Gdańsku, budynek Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, fasada hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi, czy stadion i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu. W ramach obchodów w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się targi, a w Zielonej Górze ekofestyn.

Stołeczny ratusz informuje, że kampania "Zielona Wstążka #DlaPlanety" zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Popyt na plastik w Europie wynosi 49 mln. ton – opakowania z tworzyw sztucznych odpowiadają za niemal 40 proc. Gospodarstwa domowe oraz sektor wypoczynkowy odpowiadają za nieco ponad 4 proc. zapotrzebowania na plastik.

Niestety obecnie w Europie recyklingowi podaje się ok. 31 proc. odpadów z plastiku; w Polsce ten wskaźnik wynosi mniej niż 30 proc. Na wysypiska trafia zaś ponad 40 proc. takich odpadów.

Jak możemy ograniczyć wytwarzanie takich odpadów. Jednym z pomysłów jest np. rezygnacja z plastikowej torby na zakupy i wzięcie do sklepu torby wielorazowego użytku. Więcej pomysłów, czy zobowiązań jak ograniczyć problem plastikowych śmieci można zaleźć na stronie www.DlaPlanety.pl.

Organizatorzy akcji wskazują, że to jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. "Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 mld. euro, a w UE mogłoby powstać nawet 200 tys. miejsc pracy. Obecne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi przynoszą wyłącznie straty" - podkreślono.

Kampania została objęta honorowym patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ministra środowiska oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę