dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Według najnowszych danych Copa i Cogeca możemy spodziewać się dobrych zbiorów oliwek oraz wysokiego poziomu produkcji oliwy z oliwek

10 listopada 2017
Według najnowszych danych Copa i Cogeca możemy spodziewać się dobrych zbiorów oliwek oraz wysokiego poziomu produkcji oliwy z oliwek

Według najnowszych danych zebranych przez Copa i Cogeca możemy spodziewać się doskonałych zbiorów oliwek i dobrego poziomu produkcji oliwy z oliwek, mimo rozprzestrzeniania się bakterii Xylella fastidiosa.

W trakcie konferencji prasowej, nowy przewodniczący grupy roboczej UE ds. oliwy z oliwek i oliwek Vasilis Pyrgiotis powiedział „UE jest ważnym aktorem na światowym rynku oliwek, odpowiada za 70% światowej produkcji oliwy i za 32% światowej uprawy oliwek. Eksport oliwek i oliwy z oliwek z UE potroił się w ostatnich 20 latach napędzając sukces kuchni śródziemnomorskiej.”

„W tym roku spodziewamy się dobrych zbiorów oliwek w całej UE, zaobserwowaliśmy pozytywne tendencje we wszystkich krajach. We Włoszech szacuje się, że zbiory wzrosną o 75% w stosunku do roku 2016, w którym zbiory były wyjątkowo niskie. Oznacza to zbiory w wysokości 320 000 ton. W Grecji natomiast, spodziewamy się zebrania 285 000 ton, czyli wzrostu o 46%. W Portugalii powinniśmy odnotować wzrost 58%-owy osiągając poziom 110 000 ton, a we Francji oczekuje się 5 000 ton, czyli wzrostu o 64%. Jedynie w Hiszpanii możliwy jest spadek produkcji o 14%, zbiory powinny osiągnąć poziom 1,1 mln ton. Problemy spowodowane są suszą, jednak nie wpłyną one na fakt, że kraj ten wciąż pozostaje największym producentem oliwek na świecie. Światowa produkcja oliwek wzrasta i osiąga poziom 2 854 000 ton, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do roku ubiegłego”, podkreślił.

„Przewidujemy również dobry rok dla rynku oliwek, prawdopodobnie odnotujemy wzrost o 58%, czyli produkcję na poziomie 1 260 ton we Francji. W Grecji szacuje się, że wzrost osiągnie poziom 30%, a całkowita produkcja 235 000 ton. We Włoszech wzrost plasuje się na poziomie 20%, a produkcja wynosi 48 000 ton. W Hiszpanii oczekuje się spadku 13%-owego wynikającego z problemów spowodowanych suszą. Produkcja powinna osiągnąć więc poziom 520 000 ton. Światowa produkcja oliwek prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom 2 951 500 ton, odnotowując wzrost o 3%”, dodał.

Xylella fastidiosa jednak nie przestała się rozprzestrzeniać w Europie. Choroba ta jest już obecna w czterech państwach członkowskich atakując różne uprawy - we Włoszech, we Francji, w Niemczech i w Hiszpanii. W związku z tym niezmiernie cieszę się z międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej badaniom nad Xylella fastidiosa, która odbędzie się w Hiszpanii w tym roku. Konferencja organizowana jest wspólnie przez EFSA, Uniwersytet Wysp Balearskich, Sieć Euphresco zajmującą się finansowaniem i koordynacją badań nad środkami ochrony roślin, projekty EU Horizon 2020 POnTE oraz XF-ACTORS oraz przez Dyrekcję Generalną ds. badań i innowacji Komisji Europejskiej (DG RTD). Mam nadzieję, że konferencja pomoże nam wyeliminować chorobę, które wciąż niszczy nasze uprawy, dodał.

Innym priorytetem, na którym skupię się w trakcie mojej kadencji jest przywrócenie równowagi w sektorze. Produkcja oliwek wzrasta bardzo dynamicznie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, napędzana pozytywnym wizerunkiem i coraz to wyższą konsumpcją. Jednak struktura tego przemysłu nie pozwala producentom oliwek na skorzystanie ze spadku wartości produkcji. Zyski z marż są ograniczone. Większa równowaga na rynku jest możliwa do osiągnięcia, jeśli poprawimy konkurencyjność sektora i wprowadzimy kampanie promocyjne promujące korzyści płynące z konsumpcji produktu. Inteligentne rolnictwo również mogłoby przynieść pozytywne efekty, wyjaśnił.

Będę również obserwował negocjacje handlowe, aby upewnić się, że oliwa z oliwek nie zostanie potraktowana jako karta przetargowa innych sektorów. Wreszcie, postaram się zawalczyć o dobrą pozycję sektora oliwek i oliwy z oliwek w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej”, podsumował.

Vasilis Pyrgiotis pochodzi z Krety, z rodziny producentów oliwek, a obecnie jest kierownikiem działu ds. oliwek w nowo założonej greckiej organizacji Gaia Epicheirein, która reprezentuje 71 spółdzielni rolniczych i stowarzyszeń, a także ponad 150 000 rolników pracujących na terenie całego kraju.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

28 września br. Adam Wojciech Sekściński reprezentujący Zarząd Funduszu Składkow...

Wydatki włoskich konsumentów na produkty żywnościowe i napoje wzrosły o 6,5% w p...

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się we wrześniu do 1,9% r/r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę