aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Według raportu Alltech Global Feed Survey 2017, światowa produkcja pasz przekroczyła mld ton.

21 lutego 2017
Według raportu Alltech Global Feed Survey 2017, światowa produkcja pasz przekroczyła mld ton.

Według raportu Alltech Global Feed Survey 2017 (Światowy Przegląd Produkcji Pasz 2017) wielkość światowej produkcji pasz po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard ton. To o 3,7% więcej niż w ubiegłym roku i o 19% więcej niż w 2012 roku (pierwsze wydanie Alltech Global Feed Survey) pomimo spadku liczby mieszalni pasz o 7%.

Szóste, coroczne wydanie światowego przeglądu produkcji pasz firmy Alltech jest najbardziej wszechstronne spośród dotychczasowych, ponieważ opiera się na danych ze 141 państw oraz przeszło 30 000 mieszalni pasz. Wyniki wskazują, że USA i Chiny zajmujące dwie pierwsze pozycje w zestawieniu produkują 1/3 wszystkich pasz, a wzrost jest stymulowany przede wszystkim przez sektory produkcji wołowiny, produkcji wieprzowiny i akwakultury, a także rozwój niektórych państw Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

 

- Tegoroczne wyniki potwierdzają rosnącą wydajność i konsolidację przemysłu paszowego - mówi Aidan Connolly, dyrektor ds. innowacji oraz wiceprezes ds. klientów korporacyjnych Alltech. - Nie dość, że ogólna produkcja pasz po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard ton, to stało się to przy ograniczeniu liczby zakładów produkcji pasz, co oznacza wzrost wydajności i redukcję szkodliwego wpływu na środowisko.

Alltech Global Feed Survey 2017 szacuje ogólną wielkość produkcji pasz oraz średnie ceny w oparciu o informacje zgromadzone przez globalny dział sprzedaży Alltech oraz we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami producentów pasz. Celem badania jest dostarczenie informacji politykom, decydentom i partnerom z branży.

Tegoroczny przegląd pokazał, że pierwsze 30 państw z rankingu producentów żywności posiada 82% wszystkich mieszalni pasz i łącznie odpowiada za 86% światowej produkcji. 10 największych producentów z 2016 roku to w kolejności Chiny, USA, Brazylia, Meksyk, Hiszpania, Indie, Rosja, Niemcy, Japonia i Francja. W tych państwach zlokalizowanych jest 56% wszystkich mieszalni pasz na świecie, które odpowiadają za 60% łącznej światowej produkcji.

 

Wyniki Alltech Global Feed Survey 2017 dla poszczególnych regionów:

 

 • Europa: po raz pierwszy od kilku lat Unia Europejska odnotowała wzrost produkcji pasz. W regionie przewodzi Hiszpania z 31,9 miliona ton pasz wyprodukowanych w 2016 roku, co oznacza 8% wzrost. W Niemczech, Francji, Turcji i Holandii odnotowano spadki.

 

 

 • Azja: liderem pozostają Chiny z 187,2 miliona ton wyprodukowanych pasz, wzrost zanotowano również w Wietnamie, Pakistanie, Indiach i Japonii. Największy skok nastąpił w Wietnamie, który dzięki 15% wzrostowi w ciągu ostatniego roku po raz pierwszy znalazł się wśród pierwszych 15 państw rankingu. Wzrost stymulowała produkcja pasz dla świń i brojlerów. Kraje azjatyckie to najdroższy rejon hodowli zwierząt na świecie. Ceny pasz w Japonii należą do jednych z najwyższych, a ceny chińskie są dwukrotnie wyższe niż w pozostałych krajach pierwszej 10 producentów.

 

 

 • Ameryka Północna: produkcja pasz w Ameryce Północnej utrzymuje się na stałym poziomie. Jednak wciąż jest ona liderem, jeśli chodzi o pasze dla bydła rzeźnego, indyków, zwierząt domowych oraz koni.

 

 

 • Afryka: to piąty rok z rzędu, gdy przeszło połowa państw Afryki odnotowuje najszybszy wzrost wśród wszystkich regionów. Nigeria, Algieria, Tunezja, Kenia i Zambia mogą poszczycić się przeszło 30% wzrostem. Region wciąż pozostaje w tyle pod kątem produkcji na jednego mieszkańca, ale wykazuje ciągłą możliwość rozwoju. Ceny żywienia na ostatnim etapie hodowli są w Afryce najwyższe wśród wszystkich regionów, Nigeria i Kamerun należą pod tym względem do pierwszej piątki.

 

 

 • Ameryka Łacińska: liderem produkcji pasz pozostaje Brazylia, natomiast największy wzrost odnotowano w Meksyku, który obecnie odpowiada za 20% ogólnej produkcji pasz w Ameryce Łacińskiej, przy czym wciąż jest to zaledwie połowa łącznej produkcji Brazylii. Ogólnie ceny pasz w Ameryce Łacińskiej utrzymują się na średnim poziomie, chociaż w Brazylii ceny w tym roku wzrosły. W porównaniu do USA ceny pasz dla świń są wyższe o 20%, a dla niosek i reproduktorów o 40%.

 

 

 

- Ogólnie ceny pasz spadają, dzięki czemu obniżyły się też koszty żywności  stwierdził Connolly. - Z perspektywy globalnej oceniamy wartość przemysłu paszowego na 460 mld USD.

 

Istotne wnioski dotyczące gatunków zwierząt:

 

 • 44% łącznej światowej produkcji pasz przeznaczona jest dla drobiu, co oznacza niewielki spadek w stosunku do ostatniego roku. Jego przyczyną mogą być ptasia grypa, konsolidacja branży oraz bardziej wydajne przetwarzanie pasz.

 

 

 • Duży wzrost odnotowano w zakresie produkcji pasz dla trzody chlewnej, szczególnie w Azji, gdzie Wietnam i Tajlandia należą obecnie do 10 państw produkujących najwięcej pasz dla świń. Chiny odpowiadają za przeszło 1/4 światowej produkcji pasz dla świń, przy czym należy zaznaczyć, że ciągu ostatnich trzech lat pogłowie świń spadło o prawie 40%.

 

 

 • Produkcja pasz dla bydła mlecznego utrzymuje się na stałym poziomie. USA i Indie wzmocniły swoje pozycje w rankingu ze wzrostem odpowiednio 12% i 14%, natomiast Europa odnotowała spadek. W Turcji spadek wyniósł 1,5 mln ton, a w Niemczech 3,4 mln ton.

 

 

 

 

 • USA zachowały pozycję lidera w produkcji pasz dla bydła mięsnego, a jej szacunkowa wielkość była o 10% wyższa niż w roku ubiegłym. Chiny, Hiszpania, Turcja i Meksyk również odnotowały wzrost produkcji pasz dla bydła rzeźnego.

 

 

 • Akwakultura kontynuuje swoją coroczną ekspansję z 12% wzrostem produkcji pasz w 2016 roku. Wzrost produkcji w Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji przyczynił się do wysokiej pozycji Europy jako regionu. W Afryce produkcja wzrosła o niemal 1 mln ton, natomiast Azja utrzymała produkcję na dotychczasowym poziomie. Wzrost pasz dla akwakultury ma związek ze wzrostem konsumpcji ryb hodowlanych.

 

 

 • Badania przeprowadzone w 2016 uwzględniły więcej danych dotyczących sektora zwierząt domowych niż w latach wcześniejszych, dzięki czemu przyniosły więcej informacji na temat wielkości i skali tego rynku. USA wciąż pozostaje liderem segmentu, a Europa i Azja odnotowały wzrost. Szacunki dotyczące Francji wzrosły a 1 mln ton, ale jest to raczej wynik dokładniejszego zbierania danych, a nie rzeczywistego wzrostu produkcji w 2016 roku. Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Indonezja i Chiny również odnotowały wzrost.

 

 

− Alltech Global Feed Survey zapewnia cenne informacje oraz coroczną kontrolę poziomu produkcji pasz, co jest ważne pod kątem poszukiwania rozwiązań dla zrównoważonej produkcji żywności, która musi zaspokoić potrzeby rosnącej populacji – mówi Connolly. – Metodyka badań jest wciąż ulepszana i dostarcza coraz bardziej solidnych i wiarygodnych danych.

Aby wyświetlić interaktywną mapę, która pokazuje ogólną produkcję pasz w poszczególnych państwach, kliknij tutaj.

Aby pobrać broszurę zawierającą wyniki globalnych badań przetwórstwa pasz Alltech 2017 oraz obejrzeć związane z nimi seminarium internetowe, kliknij tutaj.

Biuro prasowe Alltech Poland Sp. z o.o.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę