Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Węgry chcą przedłużenia zakazu importu Ukrainy

24 sierpnia 2023
Węgry chcą przedłużenia zakazu importu Ukrainy

Węgry chcą, aby unijny zakaz sprzedaży krajowej ukraińskiego zboża został przedłużony w pięciu państwach członkowskich UE graniczących z Ukrainą po wygaśnięciu obecnego środka 15 września. Poinformował o tym szef gabinetu premiera Wiktora Orbana Gergely Gulyas, pisze Reuters .

„Węgry zwrócą się do UE o przedłużenie zakazu od 16 września” – powiedział Gergely Gulyas, dodając, że Węgry są gotowe ponownie nałożyć krajowy zakaz importu produktów rolnych, jeśli UE nie przedłuży tego środka.

W maju Unia Europejska zezwoliła Bułgarii, Węgrom, Polsce, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, zezwalając jednocześnie na tranzyt tych towarów w celu eksportu do innych krajów. Zakaz ten wygasa 15 września.

Polska zadeklarowała, że nie zniesie zakazu, nawet jeśli Unia Europejska nie zgodzi się na jego przedłużenie. Należy zauważyć, że kraje Europy Środkowej na początku tego roku nałożyły jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża, aby chronić swoich krajowych producentów, po gwałtownym wzroście ukraińskiego eksportu zboża do pięciu krajów w 2022 i na początku 2023 roku.

Jak napisał AgroPolit.com, Minister Spraw Zagranicznych Turcji może odwiedzić Moskwę. Na Węgry jadą także przedstawiciele Kataru, Turcji i Federacji Rosyjskiej.

oprarc e-mk, ppr.pl na podst źródło: AgroPolit.com


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę