Węgry/ Polskie stoisko na Ulicy Węgierskich Smaków

21 sierpnia 2017
Węgry/ Polskie stoisko na Ulicy Węgierskich Smaków

Polskie stoisko wzbogaciło w tym roku Ulicę Węgierskich Smaków w Budapeszcie – imprezę kulinarną towarzyszącą obchodom przypadającego w niedzielę węgierskiego święta państwowego, Dnia Św. Stefana, poświęconego pierwszemu królowi Węgier.

Polski namiot otwierał od strony południowej Ulicę Smaków, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża Dunaju poniżej zamku w Budzie. Zaraz obok stały namioty Słowacji i Czech.

Przedstawiciele pozostałych obok Węgier państw Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy zostali zaproszeni do udziału w organizowanej po raz ósmy imprezie, której celem jest prezentacja tradycji kulinarnych regionów i narodów Kotliny Panońskiej. Węgry 1 lipca przejęły roczne przewodnictwo w V4.

Na stoisku działającej w Budapeszcie Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk" można było w sobotę i niedzielę skosztować polskiego piwa z gdańskiego Browaru Amber i wódki Dwór Sieraków. „Oprócz tego mamy śledzie znad morza i słodycze polskie, na przykład ptasie mleczko, krówki, michałki” – powiedziała PAP szefowa Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk" Marzena Jagielska.

Goście Ulicy Węgierskich Smaków mogli na polskim stoisku spróbować śledzi po chłopsku, czyli z cebulą w sosie pomidorowym, i po kaszubsku, czyli z ogórkiem kiszonym i papryką. Były też koreczki śledziowe z papryką i cebulą, polski chleb, smalec z Krakowskiego Kredensu oraz liczne słodycze, w tym czekolady i wafelki z nadzieniem.

Na innych stoiskach około 150 wystawców oferowało chętnym konfitury, miody, wypieki i napoje, m.in. alkoholowe. Z dań na gorąco można było spróbować m.in. tradycyjnej węgierskiej zupy rybnej z papryką, pstrąga z grilla czy gulaszu z jagnięciny.

Istniejąca od ponad 3 lat Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk", leżąca w Budzie, sprzedaje polskie książki i popularyzuje polskie artykuły konsumpcyjne, a także uczestniczy w organizowaniu niektórych polonijnych wydarzeń kulturalnych. W lipcu współorganizowała osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem w Budapeszcie pod hasłem "Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj".

 

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę