Węgry/ Prasa o ubiegłorocznych rekordach w rolnictwie

25 maja 2017
Węgry/ Prasa o ubiegłorocznych rekordach w rolnictwie

Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla węgierskiego rolnictwa i zdaniem ekspertów w tym roku nie uda się tych rekordów powtórzyć – podaje w czwartek tygodnik „Figyeloe”, powołując się m.in. na resort rolnictwa.

Tygodnik podkreślił, że produkcja rolna na Węgrzech wzrosła w 2016 roku szósty rok z rzędu - rekordy osiągnięto w produkcji roślin uprawnych, mimo kryzysu na międzynarodowych rynkach zwiększyła się produkcja zwierząt hodowlanych, a także wzrosło zatrudnienie w sektorze rolnym i eksport.

Według wstępnych danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) produkcja rolna wzrosła w 2016 roku o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła wartość 2,6 bln forintów (8,5 mld euro).

Wynik ten sektor rolny zawdzięcza przede wszystkim produkcji roślin, która wzrosła pod względem ilości o 12,9 proc., a pod względem wartości (w cenach bazowych) o 8,2 proc. W szczególności wysokie były plony słonecznika (1,9 mln ton), rzepaku (882 tys. ton) i soi (181 tys. ton). Historyczny rekord osiągnęły też plony jęczmienia i kukurydzy. Wydajność upraw pszenicy (5,4 tony na hektar) była najwyższa od 28 lat.

Wzrosła także produkcja zwierząt hodowlanych – pod względem ilości o 3,1 proc., a pod względem wartości o 1,1 proc. – do 866 mld forintów (2,8 mld euro). Według danych Rolnego Instytutu Badawczego poddano ubojowi 4,7 mln świń – pod względem wagi żywca o 5,7 proc. więcej niż w 2015 roku – oraz 108 tys. sztuk bydła (pod względem wagi żywca o 7,5 proc. więcej).

Kraj dotknęła wprawdzie ptasia grypa, ale jej skutki stały się odczuwalne dopiero w listopadzie, dzięki czemu w skali rocznej wzrosła na Węgrzech także produkcja drobiu – również o 7,5 proc. – oraz jaj (o 2 proc.).

Wartość eksportu artykułów rolnych wzrosła w 2016 roku do 8 mld euro. Handel zagraniczny artykułami rolnymi wzrósł od 2010 do 2016 roku o ponad jedną trzecią.

Według danych KSH o 6,8 proc. wzrosła również liczba osób zatrudnionych na pełny etat w rolnictwie – do 217 tys.

Ministerstwo rolnictwa Węgier uważa, że rekordy te to zasługa nie tylko dobrej pogody. „W ostatnich latach poprawił się też park maszynowy, technologia rolna i wzrosła wiedza fachowa producentów” – powiedział tygodnikowi „Figyeloe” przedstawiciel resortu.

Przedstawiciele ministerstwa i eksperci sądzą jednak, że rekordów tych nie uda się powtórzyć w roku bieżącym. Ostatnie tygodnie przyniosły niekorzystną pogodę – przymrozki dotknęły ok. 40 tys. ha upraw. W niektórych komitatach (województwach) przemarzły uprawy winorośli i owoców.

Tygodnik „Figyeloe” podkreśla przy tym, że Węgry są beneficjentem netto funduszy unijnych i chociaż pod względem wartości przypada na nie 2 proc. unijnej produkcji rolnej, to otrzymują 3,2 proc. unijnych dopłat rolnych (w latach 2015-2020 7,6 mld euro).

(PAP)


POWIĄZANE

4 maja był doniosłym dniem dla Włoch, które ponownie „odpalają silniki”. Mieszka...

Mazda została niedawno oficjalnym partnerem wirtualnej serii wyścigowej FIA Gran...

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne ź...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę