aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Węgry/ Prasa o ubiegłorocznych rekordach w rolnictwie

25 maja 2017
Węgry/ Prasa o ubiegłorocznych rekordach w rolnictwie

Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla węgierskiego rolnictwa i zdaniem ekspertów w tym roku nie uda się tych rekordów powtórzyć – podaje w czwartek tygodnik „Figyeloe”, powołując się m.in. na resort rolnictwa.

Tygodnik podkreślił, że produkcja rolna na Węgrzech wzrosła w 2016 roku szósty rok z rzędu - rekordy osiągnięto w produkcji roślin uprawnych, mimo kryzysu na międzynarodowych rynkach zwiększyła się produkcja zwierząt hodowlanych, a także wzrosło zatrudnienie w sektorze rolnym i eksport.

Według wstępnych danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) produkcja rolna wzrosła w 2016 roku o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła wartość 2,6 bln forintów (8,5 mld euro).

Wynik ten sektor rolny zawdzięcza przede wszystkim produkcji roślin, która wzrosła pod względem ilości o 12,9 proc., a pod względem wartości (w cenach bazowych) o 8,2 proc. W szczególności wysokie były plony słonecznika (1,9 mln ton), rzepaku (882 tys. ton) i soi (181 tys. ton). Historyczny rekord osiągnęły też plony jęczmienia i kukurydzy. Wydajność upraw pszenicy (5,4 tony na hektar) była najwyższa od 28 lat.

Wzrosła także produkcja zwierząt hodowlanych – pod względem ilości o 3,1 proc., a pod względem wartości o 1,1 proc. – do 866 mld forintów (2,8 mld euro). Według danych Rolnego Instytutu Badawczego poddano ubojowi 4,7 mln świń – pod względem wagi żywca o 5,7 proc. więcej niż w 2015 roku – oraz 108 tys. sztuk bydła (pod względem wagi żywca o 7,5 proc. więcej).

Kraj dotknęła wprawdzie ptasia grypa, ale jej skutki stały się odczuwalne dopiero w listopadzie, dzięki czemu w skali rocznej wzrosła na Węgrzech także produkcja drobiu – również o 7,5 proc. – oraz jaj (o 2 proc.).

Wartość eksportu artykułów rolnych wzrosła w 2016 roku do 8 mld euro. Handel zagraniczny artykułami rolnymi wzrósł od 2010 do 2016 roku o ponad jedną trzecią.

Według danych KSH o 6,8 proc. wzrosła również liczba osób zatrudnionych na pełny etat w rolnictwie – do 217 tys.

Ministerstwo rolnictwa Węgier uważa, że rekordy te to zasługa nie tylko dobrej pogody. „W ostatnich latach poprawił się też park maszynowy, technologia rolna i wzrosła wiedza fachowa producentów” – powiedział tygodnikowi „Figyeloe” przedstawiciel resortu.

Przedstawiciele ministerstwa i eksperci sądzą jednak, że rekordów tych nie uda się powtórzyć w roku bieżącym. Ostatnie tygodnie przyniosły niekorzystną pogodę – przymrozki dotknęły ok. 40 tys. ha upraw. W niektórych komitatach (województwach) przemarzły uprawy winorośli i owoców.

Tygodnik „Figyeloe” podkreśla przy tym, że Węgry są beneficjentem netto funduszy unijnych i chociaż pod względem wartości przypada na nie 2 proc. unijnej produkcji rolnej, to otrzymują 3,2 proc. unijnych dopłat rolnych (w latach 2015-2020 7,6 mld euro).

(PAP)


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę