Węgry/ Wspólne deklaracje V4 ws. dyrektywy RED II i inicjatywy BIOEAST

22 września 2017
Węgry/ Wspólne deklaracje V4 ws. dyrektywy RED II i inicjatywy BIOEAST

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz inicjatywy dotyczącej współpracy na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce podpisali w czwartek w Wyszehradzie ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.

Ministrowie rolnictwa państw V4 (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii podpisali deklarację o węgierskiej inicjatywie współpracy BIOEAST, dotyczącej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce.

Podkreślili w niej, że zrównoważony rozwój można osiągnąć tylko poprzez większą świadomość poziomu makroregionalnego. „Powinniśmy nadal kłaść mocny akcent na badania, innowację i współpracę transgraniczną” - zaznaczyli.

Minister rolnictwa Polski Krzysztof Jurgiel podkreślił na konferencji prasowej po podpisaniu dokumentów: „To jest nasza przyszłość – innowacje. Bez tego nie będziemy konkurencyjni jako państwa. To wspólne działanie jest po prostu potrzebne”.

W rozmowie z PAP Jurgiel wyraził przekonanie, że inicjatywa BIOEAST „pozwoli w następnej perspektywie (finansowej) uzgodnić projekty i znaczący udział naszych państw w badaniach i innowacjach”.

Zwrócił też uwagę, że BIOEAST jest kontynuacją działań podjętych podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, kiedy to w październiku 2016 roku podpisano wspólną deklarację ministrów rolnictwa V4 oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej w realizację projektów w ramach programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki.

Druga deklaracja podpisana w czwartek przez ministrów dotyczyła unijnej dyrektywy RED II o odnawialnych źródłach energii. W deklaracji wyrażono przekonanie, że działania na rzecz redukcji wskaźnika biopaliw produkowanych z plonów rolniczych „wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne Europy, zmniejszą bezpieczeństwo żywności w Europie, jeszcze bardziej obniża dochody rolników, zmuszą inwestorów do opuszczania Europy, a w dodatku utrudnią osiągnięcie celów klimatycznych”. „Jesteśmy przekonani, że poziom źródeł energii odnawialnej pochodzenia rolnego powinien zostać utrzymany, lub, jeśli to możliwe, podniesiony po 2020 roku” – napisali ministrowie.

Do 2020 roku wskaźnik wykorzystania produkcji rolnej do produkcji biopaliw ma zostać obniżony do 7 proc., tymczasem Komisja Europejska proponuje jego dalsze obniżenie do 3,5 proc. do 2030 r. „Uważamy, że to państwa narodowe powinny decydować o wskaźniku. Myślę, że wspólne stanowisko pozwoli utrzymać dotychczasowy wskaźnik. To dla Polski jest bardzo ważne” - podkreślił Jurgiel na konferencji prasowej.

W rozmowie z PAP dodał, że dalsze obniżenie wskaźnika zagroziłoby Polsce spadkiem produkcji rzepaku. „U nas jest wyrównany bilans na tym etapie, jeśli chodzi o uprawy. Nam to jest niepotrzebne” – zaznaczył.

Podczas rozmów omawiano też m.in. problem różnicowania jakości przez dostawców produktów spożywczych w zależności od kraju, do którego te produkty trafiają. Jak podkreślił węgierski minister rolnictwa Sandor Fazekas, rozwiązanie tego problemu jest konieczne na poziomie unijnym.

Ministrowie rolnictwa V4 spotkali się w czwartek po raz pierwszy od przejęcia przez Węgry przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w lipcu tego roku.

 

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” – spółka z większościowym udziałem Skarbu Pańs...

Efektywność produkcji zwierzęcej w Polsce z roku na rok rośnie. Przyczyniają się...

Sztuczna inteligencja pomaga wykarmić rolnikom nawet 10 mld ludzi rocznie. W rol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę