Adama_Spyrale_1-31.05.21

#WelcomeToMyForest – Witaj w moim lesie - by głos tych, którym zależy na lasach nie trafił w próżnię

2 kwietnia 2021
#WelcomeToMyForest – Witaj w moim lesie - by głos tych, którym zależy na lasach nie trafił w próżnię

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są w bardzo kiepskim stanie.” „Wylesianie należy do poważnych wyzwań w Europie.” „Właścicielom lasów bardziej zależy na pieniądzach niż na różnorodności biologicznej.”... oto niektóre z argumentów, które nierzadko padają podczas dyskusji na temat lasów w UE. Osoby, które się nimi posługują często nie wiedzą jednak, jak wygląda sytuacja w terenie. Kto widział plan gospodarki leśnej? Kto wie czemu służą przecinki i w jaki sposób się odbywają? Kto wie, ile pieniędzy trzeba włożyć w gospodarkę leśną, zanim zacznie ona przynosić zyski? Dlatego właśnie trzeba poprawić poziom wiedzy opinii publicznej i decydentów politycznych na temat unijnych lasów i ich właścicieli. I czy można to zrobić lepiej niż oddając głos tym, którzy poświęcili swoje życie trosce o lasy?

Dzisiaj Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów (CEPF), Copa-Cogeca i Europejska Organizacja Właścicieli Ziemskich (ELO) zainicjowały kampanię informacyjną w mediach społecznościowych pt. „Welcome to my forest”, czyli „Witaj w moim lesie”. W serii wideoklipów właściciele lasów z wielu państw członkowskich zapraszają widzów do swoich lasów, by móc im opowiedzieć o swojej pracy, wyzwaniach, z jakimi się zmagają i ich celach związanych z gospodarką leśną, a także o tym, co ich motywuje. Rzeczywistość ma bardzo niewiele wspólnego z polemiką i uogólnieniami szerzonymi w mediach.

Po wysłuchaniu pierwszych dziesięciu wypowiedzi można bez wątpienia stwierdzić, że właściciele lasów nie są jednorodną grupą i że istnieje tyle lasów, co ich właścicieli. Pewna rzecz jednak łączy ich wszystkich - chcą jak najlepiej dbać o swoje lasy, by mogły one istnieć i przynosić liczne korzyści dzisiejszemu społeczeństwu i przyszłym pokoleniom. Ponadto chcą przekazać nam coś bardzo ważnego, o czym często się zapomina w mainstreamowym przekazie medialnym - zrównoważona gospodarka zasobami leśnymi ma kluczowe znaczenie wobec zmian klimatu. Trzeba utrzymać witalność sektora, jeśli chcemy, by nasze lasy były zdrowe.

Partnerzy kampanii zachęcają więc wszystkich do śledzenia #WelcomeToMyForest w mediach społecznościowych i do wysłuchania właścicieli lasów - to oni dbając o swoje lasy dbają o naszą przyszłość.

***


Oto lista filmików z pierwszej części kampanii:

Clara Castello - https://youtu.be/eSciFh3Sjyw

Märt Linnamägi - https://youtu.be/7gMHwkKKbOYOto wybrane statystyki ze sprawozdania State of Europe’s Forests 2020 w sprawie stanu europejskich lasów:

 

  • Europejskie lasy się rozrastają, magazynując dwutlenek węgla i dostarczając zrównoważonego drewna.
  • Powierzchnia lasów w UE zwiększyła się o 9% w ciągu ostatnich 30 lat. Lasy porastają 227 mln ha, czyli ponad jedną trzecią lądowej powierzchni Europy.
  • Rosnący drzewostan zwiększył się o 50% od 1990 roku, mimo że trend ten spowalnia. Całkowity rosnący drzewostan w UE to 34 900 mln m3, z czego 84% znajdują się w lasach dostarczających drewno. Średnio, na jednym hektarze mamy 169 m3 rosnącego drzewostanu, czyli 40 m3 więcej niż 30 lat temu.
  • Objętość drewna i waga dwutlenku węgla magazynowego w biomasie w lasach UE zwiększyły się o 50% w ciągu ostatnich 30 lat, gdyż wzrosła powierzchnia obszarów zalesionych, a tylko niewielka część tego przyrostu została zebrana.
  • Ok. 75% rocznego przyrostu drewna jest wycinane. Każdego roku w Europie lasy magazynują w biomasie ok. 10% emisji dwutlenku węgla pochodzących z innych sektorów. Dwutlenek węgla magazynowany w produktach z pozyskanego drewna również przyczynia się do redukcji emisji CO2.
  • Wolumen dostaw drewna zwiększył się o 40% od 1990 roku, osiągając poziom 550 mln m3.
  • Część lasów przeznaczona na ochronę różnorodności biologicznej wzrosła o 65% w ciągu 20 lat, a obszar przeznaczony na ochronę krajobrazów o 8%.
  • Między rokiem 2010 a 2020 średni poziom sekwestracji dwutlenku węgla w Europie wynosił 155 mln ton. W UE-28 sekwestracja odpowiada ok. 10% emisji gazów cieplarnianych brutto. W okresie 1990-2015 zapasy dwutlenku węgla w produktach z pozyskanego drewna zwiększyły się z 2,5 do 2,8 tony CO2 per capita, przyczyniając się w ten sposób do redukcji emisji dwutlenku węgla.
  • 66% całkowitej zalesionej powierzchni w Europie podlega naturalnej odnowie lub jest wynikiem naturalnej ekspansji lasów. Udział tych zasobów leśnych nieznacznie wzrasta. W 2020 roku plantacje leśne stanowiły jedynie 3,8% lasów; lasy niedotknięte ręką człowieka pokrywają 2,2% obszarów zalesionych w Europie.

 

Copa - Cogeca / CEPF / ELO


POWIĄZANE

Kryształki Swarovskiego to nie jak większość osób uważa kryształ górski, lecz wy...

Zapraszamy do udziału w konferencji online „Financial needs in the agriculture a...

Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę