aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wg Ukrainy, Donald Tusk coraz bardziej radykalny wobec rolników

26 kwietnia 2024
Wg Ukrainy, Donald Tusk coraz bardziej radykalny wobec rolników

Wg wiceprzewodniczącego Ogólnoukraińskiej Rady Rolnej Denysa Marczuka, odblokowanie granicy ukraińsko-polskiej spowodowane jest zakończeniem wyborów samorządowych w Polsce.

Fakt, że polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują tylko jeden punkt kontrolny na granicy z Ukrainą, odmawiając organizowania protestów na pozostałych przejściach, ma charakter polityczny i wynika z zakończenia wyborów samorządowych w Polsce. Opinię tę wyraził wiceprzewodniczący Ogólnoukraińskiej Rady Rolnej Denis Marczuk, poinformowała służba prasowa VAR.

„Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych w Polsce, a stanowisko premiera Donalda Tuska w komunikacji z protestującymi stało się wobec nich zaostrzone i radykalne. To, czego nie można było zrobić przed wyborami, stało się możliwe po procesie wyborczym – polski premier „nagle” przypomniał sobie, że przejścia celne są niezwykle ważne, że samorządy mają prawo powstrzymać działania strajkujących, za co decyzją władz lokalnych województw wystarczy” – wyjaśnił ekspert.
D. Marchuk dodał także, że wraz z zakończeniem wyborów rozpoczyna się nowy etap negocjacji polsko-ukraińskich.

„Po zakończeniu ważnego politycznie procesu wyborczego w Polsce przechodzimy teraz na spokojniejszy kierunek gospodarczy: dyskusję na temat warunków tranzytu ukraińskich produktów. Kolejnym czynnikiem wpływającym jest głosowanie w Parlamencie Europejskim i kontynuacja polityki liberalizacji eksportu z Ukrainy. Ale ograniczenia będą poważniejsze niż w zeszłym roku, w wielu produktach zostaną zastosowane hamulce awaryjne, czego też domagali się protestujący” – powiedział.

Jednocześnie – zdaniem wiceprzewodniczącego VAR – otwarte pozostaje pytanie, czy odblokowanie granic z Polską będzie miało charakter trwały, czy sytuacyjny.

„Nowy etap negocjacji między Ukrainą a Polską spodziewany jest na przełomie kwietnia i maja. Wtedy zostanie poruszona kwestia całkowitego odblokowania granic” – dodał D. Marchuk.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę