Kujawsko-Pomorskie/ Zlikwidowano mobilną instalację do odkażania spirytusu

2 sierpnia 2017
Kujawsko-Pomorskie/ Zlikwidowano mobilną instalację do odkażania spirytusu

Toruńscy funkcjonariusze CBŚP i Izby Administracji Skarbowej zlikwidowali w gminie Grudziądz instalacją do odkażania spirytusu zainstalowaną w samochodzie ciężarowym i zarekwirowali 1945 lirów spirytusu etylowego o stężeniu 95 proc.- poinformowała we wtorek policja.

"Policjanci CBŚP z Torunia przez kilka miesięcy gromadzili informacje o osobach mogących mieć związek z przestępstwem nielegalnego odkażania spirytusu niewiadomego pochodzenia. Wiadomo było, że pojawiający się na terenie kujawsko-pomorskiego nielegalny spirytus może mieć jedno źródło pochodzenia. Wytypowano mieszkańca niewielkiej miejscowości pod Grudziądzem, który mógł mieć związek z tą sprawą" - poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji podinsp. Monika Chlebicz.

Następnie policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Izby Administracji Skarbowej z Torunia przystąpili do akcji. Na posesji w gminie Grudziądz znaleźli ciężarówkę mercedes, w której ładowni zainstalowana była linia do oczyszczania spirytusu z trzema 1000-litrowymi zbiornikami tzw. mauzerami, dwoma dużymi filtrami węglowymi i dwiema pompami. Część przefiltrowanego alkoholu była rozlana do butelek, w zapasie znajdowała się też duża ilość pustych butelek, zakrętek i etykiet.

Podinsp. Chlebicz podkreśliła, że "tak zorganizowana oczyszczalnia mogła działać praktycznie wszędzie". W trakcje przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli również ponad 50 kg nielegalnych wyrobów tytoniowych m.in. krajanki, tytoniu do palenia i papierosów.

Do policyjnego aresztu trafiło trzech mężczyzn: 41-letni organizator i pomysłodawca przestępczego procederu, 32-letni kierowca zajmujący się dystrybucją i 62-letni pomocnik.

Straty Skarbu Państwa, spowodowane działaniem przestępczej grupy, oszacowano na 120 tys. zł. Zabezpieczony, nielegalny towar trafił do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, który będzie też prowadził sprawę naruszenia przepisów karnych-skarbowych. Jak zaznaczyła Chlebicz, sprawcy tego typu przestępstw mogą spodziewać się wysokich kar finansowych.

(PAP)


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę