aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chorwacja wycofuje się z podwyżki opłat; wojny handlowej nie będzie

11 sierpnia 2017
Chorwacja wycofuje się z podwyżki opłat; wojny handlowej nie będzie

Pod naciskiem Serbii, Macedonii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny Chorwacja wycofała się w czwartek z decyzji o drastycznym podwyższeniu opłat nakładanych na importowane owoce i warzywa. Oznacza to, że nie będzie wojny handlowej między krajami Bałkanów.

Cztery państwa z oburzeniem zareagowały na ogłoszone przez Chorwację w ubiegłym miesiącu, a więc w szczycie sezonu, nowe stawki za wydawanie certyfikatów fitosanitarnych dla importowanych owoców i warzyw. Wzrosły one z równowartości 12 do 270 euro za ciężarówkę.

Władze w Zagrzebiu twierdziły, że krok ten wynikał z unijnych standardów bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów i nie miał zaszkodzić gospodarkom czwórki krajów, choć to właśnie one są głównymi eksporterami owoców i warzyw do Chorwacji. Cztery kraje zagroziły krokami odwetowymi, a Serbia nawet wdrożyła zaostrzone kontrole fitosanitarne. Groziło to wojną handlową na Bałkanach.

Udało się jej uniknąć, bo w czwartek chorwackie ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że stawka za certyfikat z powrotem wynosi 90 kun (12 euro) i zacznie obowiązywać od piątku.

Aspirujące do Unii Europejskiej Serbia, Macedonia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina twierdziły, że opłaty wprowadzone przez Chorwację, która należy do UE, są sprzeczne z ich porozumieniami przedakcesyjnymi z Brukselą, gwarantującymi równy dostęp do rynków zbytu. Z tego powodu czwórka krajów zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję.

Macedonia i Czarnogóra zapowiedziały złożenie na Chorwację skarg do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Według ekonomistów krok Chorwacji był podyktowany chęcią ochrony własnych rolników przed tańszym importem, ale groził odwrotnymi skutkami, jeśli w odpowiedzi partnerzy handlowi Chorwacji zablokowaliby eksport rolno-spożywczy z tego kraju.

Większość krajów regionu importuje z Chorwacji więcej niż eksportuje do tego kraju. Jedynie Serbia ma nadwyżkę handlową ze swoim sąsiadem - eksport w 2016 roku osiągnął wartość 116 mln euro w porównaniu do importu o wartości 79 mln euro. 

(Reuters/PAP) kot/ ap/ arch.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę