KONIEC WIŚNI. BORÓWKI AMERYKAŃSKIE TAŃSZE W PORÓWNANIU z 2016 R.

16 sierpnia 2017
KONIEC WIŚNI. BORÓWKI AMERYKAŃSKIE TAŃSZE W PORÓWNANIU  z 2016 R.

Ze względu na bardzo małe zbiory wiśni (GUS szacuje, że w tym roku będzie to 70 tysięcy ton, przy 194 tysiącach w 2016 r) na Rynku Hurtowym Bronisze skończyły się już dostawy tych owoców.
Ceny w tym roku były około czterokrotnie wyższe w porównaniu do cen 2016 roku. Dużo
jest borówek amerykańskich, ceny hurtowe na poziomie roku poprzedniego, od 13 zł do 16 zł
za kilogram.

Są już krajowe śliwki, ale ceny wzrosły dwukrotnie porównując z minionym rokiem. W ofercie hurtowej, Rynku w Broniszach, od 3 do 5 zł. Sugerujemy nie czekać na późniejszy zbiór bo śliwek będzie mniej
o 40% w porównaniu do zbiorów 2016 r. GUS szacuje, że zbierzemy tylko 60 tysięcy ton. Jabłka odmian: Piros, Papierówka czy Paula Red są droższe niż w 2016 r. w zależności od odmiany
od 20 do 45 %. Jabłek może być mniej nawet o 35% w porównaniu ze zbiorami minionego roku.
Brzoskwiń i moreli, zbierzemy w tym roku tylko 1/3 tego co w 2016. Ceny w ofercie hurtowej krajowych brzoskwiń wahają się od 3 do 4 zł za kilogram, w opakowaniach po 6-10 kg, morele od 3
do 8 zł za kilogram.
Nadal spore są dostawy malin. Ceny od 10 do 15 zł za kilogram czyli na poziomie roku poprzedniego. Truskawki odmian późnych są w takiej samej cenie, a dostawy są spore. Nie brakuje w sprzedaży porzeczek.

BĘDZIE WIĘCEJ WARZYW. TANIE KALAFIORY, POMIDORY, FASOLA SZPARAGOWA

Sporo warzyw jest tańszych niż rok temu. Bakłażany, bób, fasola szparagowa, pomidory spod osłon, natka i koperek notują niższe ceny w porównaniu do cen sprzed roku.
Natomiast cebula jest droższa i w ofercie hurtowej sprzedawana jest w cenie od 70 groszy do 1,10 zł za kilogram. Kalafiory są o 1/5 droższe porównując z cenami minionego roku. Od 1,5 zł do 3 zł
za sztukę. Kapusta sprzedawana jest w cenie od 1 do 3 zł za sztukę (cena uzależniona od wielkości główki).
W porównaniu z minionym rokiem o ½ droższe są ogórki. W ofercie Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawane są w cenie od 1 zł do 2,5 zł za kilogram. Im drobniejsze tym droższe.
Tanie są ziemniaki. Odmiana Irga, od 23 groszy za kilogram (drobniejsze) do 45 groszy za większe bulwy. Ponieważ powierzchnia upraw ziemniaków jest w tym roku większa niż w 2016 stąd prognozy większych zbiorów.
O 1/5 drożej sprzedawana jest kapusta (1 - 3 zł za główkę).
Dobrą informacją jest, że warzyw gruntowych powinniśmy zebrać tyle samo ile rok temu czyli ponad 4,5 miliona ton (dane GUS). Lepiej zapowiadają się zbiory warzyw późnych, ale o ostatecznym poziomie zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji.

Wszystkie ceny dotyczą oferty hurtowej Rynku w Broniszach
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów. Powierzchnia ogólna rynku to ponad 62 ha. Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż owoców, warzyw i kwiatów prowadzi ponad 350 przedsiębiorców. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu). Karty Stałego Klienta - prawie 13.000 podmiotów gospodarczych.
-----------------------------------------------------------------

RH Brinisze


POWIĄZANE

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powołał w środę na stanowisko Dyrektora Genera...

Ponad 120 razy interweniowali w środę do godz. 23 wielkopolscy strażacy po ulewn...

Rynek lodów wegańskich ma duży potencjał i to nie tylko z uwagi na fakt, iż jedn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę