Kalisz/Wniosek do ministra rolnictwa z prośbą o pomoc dla poszkodowanych rolników

16 sierpnia 2017
Kalisz/Wniosek do ministra rolnictwa z prośbą o pomoc dla poszkodowanych rolników

W poniedziałek 14 sierpnia przewodniczący kaliskiej Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Mieczysław Łuczak złożył w ministerstwie rolnictwa wniosek z prośbą o uruchomienie pomocy finansowej dla rolników z terenu powiatu kaliskiego.

Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak powiedział PAP, że rolnikom z powiatu kaliskiego potrzebna jest pomoc, bo straty po nawałnicy, która przeszła przez powiat 10 sierpnia są ogromne. We wniosku przewodniczący Łuczak powołał się na program odbudowy potencjału produkcji rolnej, zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych.

„Na podstawie tego programu rolnicy będą mogli odnowić swoje uprawy, ale też odbudować zniszczone obiekty i starać się o refundację nawet do 90% poniesionych kosztów” - powiedział PAP przewodniczący Łuczak.

Jak powiedział, nawałnica zniszczyła sady, lasy i pola uprawne. „Część rolników zebrało już swoje plony z pól, ale trzeba pamiętać, że to czas zbierania płodów i żniw, dlatego te straty są bardzo duże. Nawałnica niszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Zniszczone są budynki gospodarcze, domy mieszkalne, maszyny rolnicze i drogi” - powiedział.

Najwięcej zniszczeń odnotowano w miejscowości Porwity, Cienia I i Cienia II w gminie Opatówek, gdzie dodatkowo przeszła trąba powietrzna.

„Tam odnotowaliśmy na przykład zniszczenia sadu jabłoni na pow. 3 ha a w innym gospodarstwie owies został przybity do ziemi na pow. 10 ha. Ale na razie są to wstępne dane” - powiedział Łuczak.

Przewodniczący poinformował, że poszkodowani rolnicy w pierwszej kolejności powinni zgłosić szkody do gminnych komisji ds. klęsk powołanych przez Wojewodę Wielkopolskiego, które działają w urzędach gmin. „Komisje szacują straty i sporządzą protokoły ze zniszczeń” - poinformował.

Ewa Bąkowska(PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę