Kalisz/Wniosek do ministra rolnictwa z prośbą o pomoc dla poszkodowanych rolników

16 sierpnia 2017
Kalisz/Wniosek do ministra rolnictwa z prośbą o pomoc dla poszkodowanych rolników

W poniedziałek 14 sierpnia przewodniczący kaliskiej Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Mieczysław Łuczak złożył w ministerstwie rolnictwa wniosek z prośbą o uruchomienie pomocy finansowej dla rolników z terenu powiatu kaliskiego.

Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak powiedział PAP, że rolnikom z powiatu kaliskiego potrzebna jest pomoc, bo straty po nawałnicy, która przeszła przez powiat 10 sierpnia są ogromne. We wniosku przewodniczący Łuczak powołał się na program odbudowy potencjału produkcji rolnej, zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych.

„Na podstawie tego programu rolnicy będą mogli odnowić swoje uprawy, ale też odbudować zniszczone obiekty i starać się o refundację nawet do 90% poniesionych kosztów” - powiedział PAP przewodniczący Łuczak.

Jak powiedział, nawałnica zniszczyła sady, lasy i pola uprawne. „Część rolników zebrało już swoje plony z pól, ale trzeba pamiętać, że to czas zbierania płodów i żniw, dlatego te straty są bardzo duże. Nawałnica niszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Zniszczone są budynki gospodarcze, domy mieszkalne, maszyny rolnicze i drogi” - powiedział.

Najwięcej zniszczeń odnotowano w miejscowości Porwity, Cienia I i Cienia II w gminie Opatówek, gdzie dodatkowo przeszła trąba powietrzna.

„Tam odnotowaliśmy na przykład zniszczenia sadu jabłoni na pow. 3 ha a w innym gospodarstwie owies został przybity do ziemi na pow. 10 ha. Ale na razie są to wstępne dane” - powiedział Łuczak.

Przewodniczący poinformował, że poszkodowani rolnicy w pierwszej kolejności powinni zgłosić szkody do gminnych komisji ds. klęsk powołanych przez Wojewodę Wielkopolskiego, które działają w urzędach gmin. „Komisje szacują straty i sporządzą protokoły ze zniszczeń” - poinformował.

Ewa Bąkowska(PAP)


POWIĄZANE

Wspólna polityka rolna (WPR) jest jedną z najwydajniejszych polityk, trzeba jedn...

Ze względu na niespotykaną o tej porze roku suszę, dotykająca 86 proc. powierzch...

Nowy mieszkalny rejon 65-tysięcznego miasta Barneveld w środkowej Holandii od ze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę