Agrolok_280518

Holandia/ Jaja z fipronilem - straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln euro

16 sierpnia 2017
Holandia/ Jaja z fipronilem - straty hodowców drobiu szacowane na 150 mln euro

Na 150 mln euro szacowane są straty poniesione przez holenderskich hodowców drobiu na skutek skażenia jaj środkiem owadobójczym fipronil - poinformował w poniedziałek rzecznik branżowego zrzeszenia, Mark de Jong. Zaznaczył, że ostateczny bilans może wzrosnąć.

Co do supermarketów, to straty szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro - przekazał Rene Roorda, szef holenderskiego stowarzyszenia sprzedawców detalicznych CBL.

"Musieliśmy wycofać jaja z półek czterech tysięcy supermarketów. Trzeba było zniszczyć miliony jaj" - powiedział Roorda holenderskiej agencji ANP. "Robimy wszystko, co możemy, by odzyskać zaufanie konsumentów" - zapewnił.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach UE i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski.

Skandal rozpoczął się w Holandii i Belgii, gdzie wyszło na jaw, że holenderska firma specjalizująca się w dezynsekcji kurzych ferm używała fipronilu, choć jest to środek zakazany w hodowli zwierząt w celu produkcji żywności. Z tego powodu dziesiątki ferm wciąż są zamknięte.

We wtorek przed sędzią w Zwolle w północno-wschodniej Holandii stanie dwóch przedstawicieli kierownictwa tej firmy, których zatrzymano w czwartek po serii rewizji w Belgii i Holandii. Według mediów, chodzi o wymieniane już wcześniej w kontekście skandalu przedsiębiorstwo Chickfriend, do którego hodowcy zwrócili się w sprawie walki z roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy.

Sąd za zamkniętymi drzwiami ma zadecydować, czy obaj mężczyźni pozostaną w areszcie.

Fipronil służy do zwalczania wszy, kleszczy i roztoczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości. Może powodować uszkodzenia nerek, wątroby i tarczycy. Może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. 

(PAP) kot/ ap/


POWIĄZANE

Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we w...

Gminy niewystarczająco dbają o cenne przyrodniczo obiekty, mimo że są do tego zo...

Niektóre parki narodowe rezygnują z biletów za wejście, których cena - według us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę