MRPiPS o zasadach ubiegania się o pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic

17 sierpnia 2017
MRPiPS o zasadach ubiegania się o pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic

O zasiłek z wysokości do 100 tys. zł na odbudowę domu mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wyniku nawałnic; na remont mieszkania można uzyskać do 20 tys. zł - przypomniał w środę resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

MRPiPS opublikowało komunikat dotyczący zasad ubiegania się o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) mogą liczyć na zasiłek do 6 tys. zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy. Wypłaty świadczenia dokonuje ośrodek pomocy społecznej.

Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą również uzyskać do 20 tys. zł. zasiłku na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Pamiętać przy tym trzeba, że wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tys. zł.

Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek do 100 tys. zł. Również wysokość tego świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego w wysokości 6 tys. zł. oraz zasiłku w wysokości 20 tys. zł. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez uprawnioną osobę.

Inne możliwe formy pomocy to: udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania, a także praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, wsparcie w formie interwencji kryzysowej, czy pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Szczegółowe informacje można uzyskać w miejscowym ośrodku pomocy społecznej - przypomina MRPiPS.

W środę szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska zaapelowała, by gminy zobowiązały podległe sobie służby pomocy społecznej do pilnego udzielenia wsparcia potrzebującym.

Na Twitterze ministerstwo poinformowało, że w pomoc poszkodowanym zaangażowane są Ochotnicze Hufce Pracy, które udostępniają ciężki sprzęt z operatorami do usuwania skutków kataklizmu.

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

Karolina Kropiwiec(PAP)


POWIĄZANE

Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we w...

Gminy niewystarczająco dbają o cenne przyrodniczo obiekty, mimo że są do tego zo...

Niektóre parki narodowe rezygnują z biletów za wejście, których cena - według us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę