Agrolok_280518

Jurgiel: genetyka ważniejsza od przychodów ze sprzedaży koni

17 sierpnia 2017
Jurgiel: genetyka ważniejsza od przychodów ze sprzedaży koni


Genetyka i utrzymanie polskich ras koni jest ważniejsze od przychodów ze sprzedaży koni - powiedział w środę w TVP Info minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odnosząc się do wyników ostatniej aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim.

Jurgiel podkreślił, że zmiany w stadninach były konieczne. "Dlatego, że nas interesuje genetyka, a ta została przez ostatnie lata zmarnowana. Te wszystkie rasy polskie - było ich siedem, a zostało pięć. Te zasoby genetyczne ulegały zaniknięciu i dlatego trzeba to odbudować. Dla nas to jest ważniejsze niż przychody" - powiedział minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że przychody z aukcji nie były wcale takie małe - sprzedano kilkanaście koni za 600 tys. euro. "Natomiast nie chcieliśmy wyprzedawać. Byli chętni kupcy" - zaznaczył szef resortu rolnictwa. Wyjaśnił, że rynek europejski i światowy jest taki, że mamy 30 aukcji na świecie. "(...) Wyprzedaż totalna może mieć miejsce tylko raz. Już w Polsce dokonano prywatyzacji złodziejskiej, powyprzedawano wszystko, nic nie mamy. My tutaj chcemy, żeby ta genetyka była poprawiana" - dodał.

Podczas niedzielnej aukcji Pride of Poland sprzedano sześć koni za łączną kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech. Natomiast podczas odbywającej się 14 sierpnia aukcji „Summer Sale” uzyskano 144 tys. euro, właściciela zmieniło osiem z 29 wystawionych klaczy.

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland sprzedano 16 koni za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora z janowskiej stadniny.

Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro - nabywcy ze Szwajcarii - sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Podczas całej aukcji sprzedano 24 konie za niemal 4 mln euro.

Marcin Musiał (PAP)


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w na...

Realizując wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczyc...

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę