aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Producenci zbóż: zebrano większość zbóż

18 sierpnia 2017
Producenci zbóż: zebrano większość zbóż

W całym kraju trwają zbiory zbóż, najbardziej zaawansowane są na południu Polski, gdzie sprzątnięto z pól ok. 90 proc. zasiewów, słabo zaawansowane są prace na północy Polski - informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

W opinii Federacji, "na północy kraju sytuacja jest bardzo ciężka. W 150 km pasie od Szczecina po Suwałki, zaawansowanie żniw jest na poziomie zaledwie 30 proc.

Według KFPZ, zboże jest położone w wielu miejscach, są duże problemy z wjazdem w pole. Ponadto prognozy pogody na najbliższe dni przewidują duże opady deszczu. Wiele pól w tym regionie jest koszonych bardzo nierównomiernie, a kolejne dni, jeśli będą deszczowe spowodują, że jakość zboża będzie już tylko paszowa.

W niektórych regionach, na północy kraju są miejsca, gdzie nie zostały skoszony rzepak. Na wielu plantacjach jest już porośnięte żyto i pszenżyto.

Na Lubelszczyźnie żniwa dobiegają końca. Według KFPZ, jakość jest średnia, głównie jest zbyt niska zawartość białka i glutenu, natomiast pozostałe parametry jak gęstość i liczba opadania są nawet bardzo dobre.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (na terenach równinnych) żniwa w większości są skończone. Plony jęczmienia jarego wynoszą ok. 5,5t/ha, a ozimego 7,7t/ha na IV klasie gleby. Parametry zbóż są korzystne. Natomiast ogólnie w tym regionie w przypadku pszenicy zbiory na dobrych glebach oscylują wokół 9t/ha, natomiast na słabszych 6t/ha.

Natomiast według szacunków Izby Zbożowo-Paszowej do 10 sierpnia zboża w kraju zebrano z około 60-65 proc. areału uprawy. Najbardziej zaawansowane żniwa są w województwach położonych na południu kraju, najmniej na północy i północnym-zachodzie, gdzie nawracające opady deszczu opóźniły i cały czas spowalniają prace.

Notowane w ostatnich dniach przyspieszenie zbiorów wpłynęło na wzrost rynkowej podaży ziarna, szczególnie na południu kraju - wskazuje Izba.

Problem z jakością rzepaku na północy kraju spowodował, iż większość producentów zdecydowała o sprzedaży nasion bezpośrednio po zbiorach. Z kolei, na południu, gdzie wydajność była słabsza od oczekiwanej, a jakość zadowalająca, wielu rolników postawiło na przechowywanie rzepaku.

Wzrost podaży wpłynął na obniżenie cen skupu zbóż. W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna ze zbiorów 2017 roku z dostawą do wytwórni kosztowała 620-670 zł/t; - pszenica paszowa – 580-650 zł/t; żyto konsumpcyjne – 520-570 zł/t; żyto paszowe – 500-550 zł/t; pszenżyto – 530-570 zł/t; jęczmień paszowy – 530-570 zł/t. Za kukurydzę z ubiegłorocznych zbiorów płacono 660-730 zł/t, a za tegoroczną - mokrą 390-430 zł/t. 

 

(PAP)


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę