aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Producenci zbóż: zebrano większość zbóż

18 sierpnia 2017
Producenci zbóż: zebrano większość zbóż

W całym kraju trwają zbiory zbóż, najbardziej zaawansowane są na południu Polski, gdzie sprzątnięto z pól ok. 90 proc. zasiewów, słabo zaawansowane są prace na północy Polski - informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

W opinii Federacji, "na północy kraju sytuacja jest bardzo ciężka. W 150 km pasie od Szczecina po Suwałki, zaawansowanie żniw jest na poziomie zaledwie 30 proc.

Według KFPZ, zboże jest położone w wielu miejscach, są duże problemy z wjazdem w pole. Ponadto prognozy pogody na najbliższe dni przewidują duże opady deszczu. Wiele pól w tym regionie jest koszonych bardzo nierównomiernie, a kolejne dni, jeśli będą deszczowe spowodują, że jakość zboża będzie już tylko paszowa.

W niektórych regionach, na północy kraju są miejsca, gdzie nie zostały skoszony rzepak. Na wielu plantacjach jest już porośnięte żyto i pszenżyto.

Na Lubelszczyźnie żniwa dobiegają końca. Według KFPZ, jakość jest średnia, głównie jest zbyt niska zawartość białka i glutenu, natomiast pozostałe parametry jak gęstość i liczba opadania są nawet bardzo dobre.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (na terenach równinnych) żniwa w większości są skończone. Plony jęczmienia jarego wynoszą ok. 5,5t/ha, a ozimego 7,7t/ha na IV klasie gleby. Parametry zbóż są korzystne. Natomiast ogólnie w tym regionie w przypadku pszenicy zbiory na dobrych glebach oscylują wokół 9t/ha, natomiast na słabszych 6t/ha.

Natomiast według szacunków Izby Zbożowo-Paszowej do 10 sierpnia zboża w kraju zebrano z około 60-65 proc. areału uprawy. Najbardziej zaawansowane żniwa są w województwach położonych na południu kraju, najmniej na północy i północnym-zachodzie, gdzie nawracające opady deszczu opóźniły i cały czas spowalniają prace.

Notowane w ostatnich dniach przyspieszenie zbiorów wpłynęło na wzrost rynkowej podaży ziarna, szczególnie na południu kraju - wskazuje Izba.

Problem z jakością rzepaku na północy kraju spowodował, iż większość producentów zdecydowała o sprzedaży nasion bezpośrednio po zbiorach. Z kolei, na południu, gdzie wydajność była słabsza od oczekiwanej, a jakość zadowalająca, wielu rolników postawiło na przechowywanie rzepaku.

Wzrost podaży wpłynął na obniżenie cen skupu zbóż. W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna ze zbiorów 2017 roku z dostawą do wytwórni kosztowała 620-670 zł/t; - pszenica paszowa – 580-650 zł/t; żyto konsumpcyjne – 520-570 zł/t; żyto paszowe – 500-550 zł/t; pszenżyto – 530-570 zł/t; jęczmień paszowy – 530-570 zł/t. Za kukurydzę z ubiegłorocznych zbiorów płacono 660-730 zł/t, a za tegoroczną - mokrą 390-430 zł/t. 

 

(PAP)


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę