aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Do końca sierpnia będzie raport dot. ASF

18 sierpnia 2017
Do końca sierpnia będzie raport dot. ASF

Międzyresortowy zespół przygotuje do końca sierpnia raport na temat działań podejmowanych w celu zminimalizowania skutków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Zostanie on przekazany premier Beacie Szydło - poinformował resort rolnictwa.

W czwartek w resorcie rolnictwa odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw ASF. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Energii, Ministra Obrony Narodowej, Policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Krajowej Administracji Skarbowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szefem zespołu jest minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Zespół omówił aktualną sytuację epizootyczną dotycząca występowania tej choroby w kraju. Przedstawione zostały działania legislacyjne podjęte w związku z ASF. Najważniejszy akt prawny to podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie na początku września br.

Nowe przepisy wprowadzają usprawnienia wykonywania odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożonych ASF, ponadto w sytuacjach wyjątkowych umożliwiają wydanie przez powiatowego lekarza weterynarii lub wojewodę zakazu utrzymywania, chowu lub hodowli świń. Precyzują także obowiązki dotyczące wykładania mat dezynfekcyjnych, które będą musiały być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że z zebranych oświadczeń wynika, iż 2710 gospodarstw, w których znajduje się ok. 35,2 tys. świń nie będzie w stanie spełnić wymagań bioasekuracji. Takie oświadczenie rolnicy z terenów objętych ASF musieli dostarczyć do powiatowego lekarza weterynarii do 14 sierpnia.

W związku z tym świnie zostaną poddane ubojowi po przeprowadzeniu kontroli powiatowego lekarza weterynarii, a ich właściciele będą mogli skorzystać z programu rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji.

Najwięcej oświadczeń złożono w woj. lubelskim – 1351 na liczbę 17,7 tys. świń. W woj. mazowieckim – 447 oświadczeń na 6,6 tys. świń i w województwie podlaskim – 912 oświadczeń na 10,8 tys. świń.

Przedstawiciele Ministra Środowiska oraz Polskiego Związku Łowieckiego informowali o stanie redukcji dzików. Do 30 listopada 2017 r. populacja dzików ma być zredukowana do poziomu 0,1 osobnika na km kw. na terenie kraju na wschód od Wisły oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych (w odległości 25-35 km). W pozostałej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych, do poziomu 0,5 osobnika na km kw. Redukcja populacji dzików realizowana jest w ramach planowanej gospodarki łowieckiej oraz odstrzałów sanitarnych.

Omówiono ponadto sytuację ASF w krajach sąsiednich. Do tej pory w Estonii odnotowano 26 ognisk tej choroby, w tym 2 w tym roku oraz 2278 przypadków ASF u dzików, w tym 426 w tym roku. Na Łotwie odpowiednio 49 ognisk, w tym 4 w br.

i 2333 przypadki, w tym 567 w br. Na Litwie 57 ognisk, w tym 19 w br. i 946 przypadków u dzików, w tym 487 w br.

Ukraina przekazała informację o 81 ogniskach, w tym 7 w tym roku oraz 120 przypadków u dzików, w tym 9 w br. Wirus ten pojawił się również w Rumunii, gdzie zidentyfikowano 2 ogniska ASF. Natomiast w Czechach wystąpiło 90 przypadków ASF

u dzików.

W opinii Państwowego Instytutu Weterynarii potwierdzenie wystąpienia przypadków ASF u dzików na terenie Republiki Czeskiej jest wysoce niekojące i potwierdza możliwość istotnego „skoku” wirusa do nowego, znacznie oddalonego, rejonu Europy.

"Niepokojąca jest również sytuacja na Ukrainie, ponieważ nie jest tam prowadzony ani odstrzał redukcyjny, ani sanitarny dzików. Nie ma również identyfikacji i skutecznej utylizacji padłych dzików. Sporadycznie odnajdywane w środowisku sztuki są zakopywane bez użycia środków dezynfekcyjnych. Naukowcy z PIW uważają, że jeśli nie zostaną podjęte w tym kraju działania w zakresie zwalczania ASF, ze względu na migracje dzików nie będzie możliwości wyeliminowania tej choroby w Polsce" - napisano w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

 

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę