Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Dzień Pszczoły na Zawodziu

7 sierpnia 2017
Dzień Pszczoły na Zawodziu

Kaliszanie w niedzielę mogli spróbować miodów, dowiedzieć się, jak produkuje się świece domowym sposobem, obejrzeć pokaz wirowania miodu z plastrów i poznać kószkę podczas Dnia Pszczoły w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu.

 Według kalendarza Dzień Pszczoły przypada 8 sierpnia.

„Kószka lub bezdenka, czyli ul kopulasty to odwrócony kosz słomiany, uszczelniony suszonym krowim łajnem. Pszczoły budują tam swoje gniazdo, gdzie miód, larwa i pyłek są przemieszane w plastrach. Względem współczesnego ula w kószkach panuje wielki chaos. Nie ma żadnej możliwości wglądu w ten ul, nie wiadomo też, kiedy pszczoły będą się roić (...). Takie ule w średniowieczu budowali mnisi w swoim obejściu” – powiedział PAP Michał Antoniak z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Eksperyment hodowli pszczół w kószkach na Zawodziu trwa już trzeci rok, ale dopiero w 2017 r. nastąpił rozkwit pszczelej rodziny. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego Zawodzia w okolicach Kolegiaty św. Pawła Apostoła w Kaliszu.

„W tym roku po raz pierwszy przeprowadzimy eksperyment zimowania pszczół w kószkach” – powiedział Antoniak.

Jego zdaniem znaczenie pszczół dla środowiska jest bardzo istotne.

„Pszczoły istnieją od 100 mln lat, czyli z okresu, kiedy na ziemi żyły dinozaury. To właśnie pszczoły wykreowały nasz ekosystem. Stworzyły symbiozę z roślinami, które zapylają, a jednocześnie te rośliny karmią. Większość roślin, którymi dzisiaj się żywimy pochodzi z zapylania przez pszczoły” - podkreślił Antoniak.

 

 

(PAP) bak/ amac/


POWIĄZANE

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

„Piątka dla zwierząt” to ustawa likwidująca bardzo ważną dziedzinę eksportu, gos...

– Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę