Dzień Pszczoły na Zawodziu

7 sierpnia 2017
Dzień Pszczoły na Zawodziu

Kaliszanie w niedzielę mogli spróbować miodów, dowiedzieć się, jak produkuje się świece domowym sposobem, obejrzeć pokaz wirowania miodu z plastrów i poznać kószkę podczas Dnia Pszczoły w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu.

 Według kalendarza Dzień Pszczoły przypada 8 sierpnia.

„Kószka lub bezdenka, czyli ul kopulasty to odwrócony kosz słomiany, uszczelniony suszonym krowim łajnem. Pszczoły budują tam swoje gniazdo, gdzie miód, larwa i pyłek są przemieszane w plastrach. Względem współczesnego ula w kószkach panuje wielki chaos. Nie ma żadnej możliwości wglądu w ten ul, nie wiadomo też, kiedy pszczoły będą się roić (...). Takie ule w średniowieczu budowali mnisi w swoim obejściu” – powiedział PAP Michał Antoniak z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Eksperyment hodowli pszczół w kószkach na Zawodziu trwa już trzeci rok, ale dopiero w 2017 r. nastąpił rozkwit pszczelej rodziny. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego Zawodzia w okolicach Kolegiaty św. Pawła Apostoła w Kaliszu.

„W tym roku po raz pierwszy przeprowadzimy eksperyment zimowania pszczół w kószkach” – powiedział Antoniak.

Jego zdaniem znaczenie pszczół dla środowiska jest bardzo istotne.

„Pszczoły istnieją od 100 mln lat, czyli z okresu, kiedy na ziemi żyły dinozaury. To właśnie pszczoły wykreowały nasz ekosystem. Stworzyły symbiozę z roślinami, które zapylają, a jednocześnie te rośliny karmią. Większość roślin, którymi dzisiaj się żywimy pochodzi z zapylania przez pszczoły” - podkreślił Antoniak.

 

 

(PAP) bak/ amac/


POWIĄZANE

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Orga...

– Polska wieś rozwija się dzięki ludziom przedsiębiorczym. Jesteście liderami, j...

Brytyjscy producenci jaj, reprezentowani przez Marka Williamsa, wyrazili swoje o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę