Agrolok_280518

Burze oraz upały na południu Europy

8 sierpnia 2017
Burze oraz upały na południu Europy

Po tygodniu rekordowo wysokich temperatur południe Europy zmaga się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W Chorwacji strażacy walczą z pożarem na wybrzeżu, a w Słowenii burze spowodowały lokalne podtopienia. Tysiące turystów nie może wydostać się z Madery.

Pożar na chorwackiej Riwierze Makarskiej wybuchł około godz. 12 czasu lokalnego, obejmując lasy sosnowe oraz zarośla i krzewy. W walce z żywiołem uczestniczy helikopter oraz jednostki straży pożarnej z południa Chorwacji.

Z powodu ognia wstrzymano ruch samochodowy na popularnej wśród turystów Magistrali Adriatyckiej, głównej trasie wzdłuż południowego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Władze kierują podróżnych na objazdy.

Agencja AP poinformowała w poniedziałek o burzach z silnym wiatrem, gradobiciach oraz ulewnych deszczach, które nawiedziły Bałkany po tygodniu rekordowo wysokich temperatur, przekraczających w niektórych regionach 40 stopni Celsjusza.

W niedzielę na chorwackim półwyspie Istria burzowe wiatry wyrywały z korzeniami drzewa oraz uszkodziły dachy. Ekstremalne warunki spowodowały utrudnienia w transporcie wzdłuż wybrzeża.

Słoweńska państwowa agencja STA powiadomiła o "powodujących spustoszenie" burzach, które przeszły nad krajem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tysiące osób pozbawionych jest dostępu do elektryczności; zalane są dziesiątki domów. Media informują o drzewach wyrwanych z korzeniami oraz zniszczonych samochodach i uprawach.

W Serbii gwałtowne deszcze nawiedziły górzyste rejony na zachodzie kraju w poniedziałek.

Również w poniedziałek rumuńskie władze wystosowały ostrzeżenie powodziowe dla niektórych rejonów na zachodzie kraju po ulewnych deszczach, które przeszły nad tym terytorium pod koniec zeszłego tygodnia. Poinformowano również o odnalezieniu ciał dwóch nastolatków, którzy utopili się w rzece Siret na wschodzie kraju podczas kąpieli. Rumuńskie władze ostrzegły przed korzystaniem z niestrzeżonych akwenów w celu ochłody przed upałami.

Na portugalskiej Maderze wiatry dochodzące do 80 km/h zmusiły do odwołania ponad stu lotów z i na wyspę oraz pokrzyżowały plany blisko 15 tys. pasażerom. Agencja dpa poinformowała o 5,5 tys. turystów zmuszonych do pozostania na wyspie. Osamotniona na Ocenie Atlantyckim Madera jest szczególnie narażona na ekstremalne warunki pogodowe.

W związku z wyjątkowo upalnym oraz suchym latem południe Europy trawią dziesiątki pożarów - od Portugalii po Bułgarię. W piątek w Budapeszcie temperatura osiągnęła prawie 40 stopni Celsjusza, a w Grecji w wielu miejscach nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza nawet w nocy. Meteorologowie wskazują, że po chwilowym ochłodzeniu fala upałów powróci jeszcze w tym tygodniu. 

 

 


POWIĄZANE

Wzrost produkcji drobiarskiej w Turcji zdaje się nie mieć końca. Turecki, państw...

Sześć osób utonęło w Polsce w sobotę - na Lubelszczyźnie, Pomorzu, Dolnym Śląsku...

Nad Wisłą w gminie Konstancin Jeziorna może przybywać niebezpieczny wąż - ostrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę