aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Morawiecki: brakuje nam silnych instytucji i stabilnego prawa

10 sierpnia 2017
Morawiecki: brakuje nam silnych instytucji i stabilnego prawa

Dla wsparcia rozwoju gospodarczego brakuje Polsce silnych instytucji, stabilnego prawa i sprawnego wymiaru sprawiedliwości - ocenił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

 "My w Polsce najbardziej potrzebujemy nie tyle ducha przedsiębiorczości, bo my mamy tego ducha przedsiębiorczości. (...) To czego nam brakowało i brakuje, to silnych instytucji. Silnych, sprawnych instytucji, stabilnego prawa, bardzo sprawnego wymiaru sprawiedliwości, który nie byłby hamulcowym rozwoju gospodarczego, tylko byłby wsparciem dla rozwoju gospodarczego" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że brakuje nam też wizji długofalowego rozwoju "abyśmy mogli zapatrzyć się na cel jakim jest przegonienie tych najlepszych, tych zawansowanych technologicznie, zarówno w tym rozwoju takim materialnym, ale też niematerialnym, kulturowym, co też świadczy o sile i o rozwoju danej gospodarki i danego kraju" - stwierdził wicepremier.

Zdaniem Morawieckiego, brak silnych instytucji i brak współpracy pomiędzy instytucjami, jest naszą pietą achillesową.

"Można powiedzieć, że wzmocnienie państwa jest główną przyczyną sukcesu, który odnosimy na polu uszczelnienia podatku, bo - bez bardzo poważnego potraktowania tego problemu - nie byłoby tych naszych osiągnięć" - powiedział wicepremier.

"My daliśmy sobie wmówić ma początku lat 90-tych (...), że jedyna droga to droga pełnego otwarcia. Jaką gospodarkę dzisiaj mamy, jakie pułapki, pułapkę średniego rozwoju, pułapkę niskich marż i niskiej produktywności, zidentyfikowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, to państwo doskonale wiecie" - dodał.

Morawiecki stwierdził, że na przestrzeni ostatnich 400 - 500 lat doganialiśmy już światowego technologicznego lidera kilka razy, jednak nigdy nie byliśmy tak blisko jak teraz, gdy dolar się tak bardzo osłabił.

Powiedział, że PKB na głowę w Polsce to 27 tys. USD w cenach siły nabywczej, a PKB w USA, które są światowym liderem technologicznym to 56 tys. USD.

 

(PAP) pif/ skr/


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę