CTR_80917

Wieki, wina i kultura kąpielowa na Węgrzech, w Hévíz!

21 października 2016

Setki lat doświadczenia i badań uczyniły Hévíz jednym z najbardziej poszukiwanych miejsc leczniczych, umożliwiających zdrowienie, relaks i przeżycia gastronomiczne.

 

Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że specyficzny mikroklimat jeziora w Hévíz w sposób szczególny wpływa nie tylko na ciało i umysł, ale sprzyja również produkcji wina. Na „spragnionych” gości na wzgórzu w Egregy czeka rząd nastrojowych winiarni. Oprócz starorzymskiego ogrodu, ważną częścią ekspozycji Muzeum w Egregy jest naczynie gliniane opatrzone napisem „da bibire”, co znaczy „daj się napić”, które stanowi jednoznaczny dowód na to, że już i Rzymianie gasili pragnienie tutejszymi wybornymi winami. Najsłynniejsze wino okolicy, cserszegi fűszeres, pochodzi z sąsiedniego Cserszegtomaj. Powstało z dwóch odmian winogron: irasi olivér i czerwonego tramini i winno dostarczać jego miłośnikom takiej samej przyjemności jak bukiet wręczony kobiecie.

 

Legendarne początki

Oprócz win i doznań kulinarnych, Rzymianie znali także wspaniałą leczniczą wodę z Hévíz. Poza historią uzdrowienia cierpiącego na paraliż dziecięcy rzymskiego cesarza, zachowało się wiele legend z tamtych czasów.

 

Znamy również legendę o Dubiusie i Dubii:

 

Dubius, kronikarz rzymskiej twierdzy w Fenékpuszta, widząc jak tutejsza woda siarczkowa pomaga ludziom, namówił swą kłótliwą małżonkę Dubię, by i ona zażyła kąpieli w wodzie jeziora z Hévíz. W sposób graniczący z cudem, wody i muł jeziora wyleczyły nie tylko reumatyzm niewiasty, ale sprawiły, że wraz z bólem ustała też i jej swarliwość.

 

Współczesne fakty!

 

  1. Temperatura największego na świecie leczniczego jeziora nawet jesienią i zimą nie spada poniżej 24°C, nie musimy więc rezygnować z kąpieli na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.  1. Podstawą Tradycyjnej Kuracji w Hévíz jest woda lecznicza, która dzięki bogatej zawartości minerałów jest szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Oprócz wody leczniczej ważnymi składowymi kompleksowej kuracji są też okłady borowinowe, słynna kąpiel z obciążeniem, masaże lecznicze oraz kuracja wodą pitną.  1. Skuteczność wody leczniczej w Hévíz potwierdzają najnowsze badania lekarskie, oprócz tego o pozytywnych wynikach świadczą tysiące uzdrowionych gości i milion wykupionych noclegów rocznie  1. Aktywne imprezy ruchowe, jak na przykład nordic walking, wycieczki rowerowe czy spływy kenu potokiem w Hévíz,wspomagają odzyskanie energii.

 

Dobre jedzenie i dobre wino są w życiu równie ważne, jak dobre zdrowie!

 

Informacja Turystyczna Hévíz
ul. Rákóczi 2., H-8380 Hévíz, Węgry
Tel.: +36/83 540 131
E-Mail: heviz@tourinform.hu
www.hevizlake.com

* * *

 Hévíz – to urocze miasteczko położone w południowo zachodniej części Węgier dostało Europejską Nagrodę Innowacji w maju 2016 r. Od ponad 220 lat nieustannie rozkwita w mieście kultura uzdrowiskowa. W roku 2016 wieloletnie wysiłki włodarzy miasta uhonorowane zostały prestiżową, międzynarodową nagrodą. Międzynarodowe uznanie przyniosły miastu - marka „Tradycyjna Kuracja w Hévíz” oraz jedyny w swoim rodzaju system przetargowy mający na celu poprawę jakości noclegów. Europejskie Stowarzyszenie Spa (European Spas Association) w uznaniu dotychczasowych sukcesów na polu odnowy i rozwoju, postanowiło przyznać miastu Hévíz nagrodę w kategorii Innowacyjne Spa i Destynacja Uzdrowiskowa (Innovative Spa & Health Resort Destination).

 

Biuro prasowe Turystycznego Klastra Hotelowego na Węgrzech


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę