Wieki, wina i kultura kąpielowa na Węgrzech, w Hévíz!

21 października 2016

Setki lat doświadczenia i badań uczyniły Hévíz jednym z najbardziej poszukiwanych miejsc leczniczych, umożliwiających zdrowienie, relaks i przeżycia gastronomiczne.

 

Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że specyficzny mikroklimat jeziora w Hévíz w sposób szczególny wpływa nie tylko na ciało i umysł, ale sprzyja również produkcji wina. Na „spragnionych” gości na wzgórzu w Egregy czeka rząd nastrojowych winiarni. Oprócz starorzymskiego ogrodu, ważną częścią ekspozycji Muzeum w Egregy jest naczynie gliniane opatrzone napisem „da bibire”, co znaczy „daj się napić”, które stanowi jednoznaczny dowód na to, że już i Rzymianie gasili pragnienie tutejszymi wybornymi winami. Najsłynniejsze wino okolicy, cserszegi fűszeres, pochodzi z sąsiedniego Cserszegtomaj. Powstało z dwóch odmian winogron: irasi olivér i czerwonego tramini i winno dostarczać jego miłośnikom takiej samej przyjemności jak bukiet wręczony kobiecie.

 

Legendarne początki

Oprócz win i doznań kulinarnych, Rzymianie znali także wspaniałą leczniczą wodę z Hévíz. Poza historią uzdrowienia cierpiącego na paraliż dziecięcy rzymskiego cesarza, zachowało się wiele legend z tamtych czasów.

 

Znamy również legendę o Dubiusie i Dubii:

 

Dubius, kronikarz rzymskiej twierdzy w Fenékpuszta, widząc jak tutejsza woda siarczkowa pomaga ludziom, namówił swą kłótliwą małżonkę Dubię, by i ona zażyła kąpieli w wodzie jeziora z Hévíz. W sposób graniczący z cudem, wody i muł jeziora wyleczyły nie tylko reumatyzm niewiasty, ale sprawiły, że wraz z bólem ustała też i jej swarliwość.

 

Współczesne fakty!

 

  1. Temperatura największego na świecie leczniczego jeziora nawet jesienią i zimą nie spada poniżej 24°C, nie musimy więc rezygnować z kąpieli na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.  1. Podstawą Tradycyjnej Kuracji w Hévíz jest woda lecznicza, która dzięki bogatej zawartości minerałów jest szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Oprócz wody leczniczej ważnymi składowymi kompleksowej kuracji są też okłady borowinowe, słynna kąpiel z obciążeniem, masaże lecznicze oraz kuracja wodą pitną.  1. Skuteczność wody leczniczej w Hévíz potwierdzają najnowsze badania lekarskie, oprócz tego o pozytywnych wynikach świadczą tysiące uzdrowionych gości i milion wykupionych noclegów rocznie  1. Aktywne imprezy ruchowe, jak na przykład nordic walking, wycieczki rowerowe czy spływy kenu potokiem w Hévíz,wspomagają odzyskanie energii.

 

Dobre jedzenie i dobre wino są w życiu równie ważne, jak dobre zdrowie!

 

Informacja Turystyczna Hévíz
ul. Rákóczi 2., H-8380 Hévíz, Węgry
Tel.: +36/83 540 131
E-Mail: heviz@tourinform.hu
www.hevizlake.com

* * *

 Hévíz – to urocze miasteczko położone w południowo zachodniej części Węgier dostało Europejską Nagrodę Innowacji w maju 2016 r. Od ponad 220 lat nieustannie rozkwita w mieście kultura uzdrowiskowa. W roku 2016 wieloletnie wysiłki włodarzy miasta uhonorowane zostały prestiżową, międzynarodową nagrodą. Międzynarodowe uznanie przyniosły miastu - marka „Tradycyjna Kuracja w Hévíz” oraz jedyny w swoim rodzaju system przetargowy mający na celu poprawę jakości noclegów. Europejskie Stowarzyszenie Spa (European Spas Association) w uznaniu dotychczasowych sukcesów na polu odnowy i rozwoju, postanowiło przyznać miastu Hévíz nagrodę w kategorii Innowacyjne Spa i Destynacja Uzdrowiskowa (Innovative Spa & Health Resort Destination).

 

Biuro prasowe Turystycznego Klastra Hotelowego na Węgrzech


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę