informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wielka Brytania/ Ekstradycja właściciela Agrokoru do Chorwacji

8 listopada 2018
Wielka Brytania/ Ekstradycja właściciela Agrokoru do Chorwacji

Chorwacki potentat, założyciel i były właściciel koncernu rolno-spożywczego Agrokor Ivica Todorić został przewieziony w środę pod eskortą policji na pokładzie regularnego lotu linii lotniczych Croatia Airlines z Londynu do Zagrzebia.

Todorić został zatrzymany w środę.

Szacuje się, że Agrokor zadłużony jest na ponad 7 miliardów euro.

Jak podał portal balkaninsight, biorąc pod uwagę złożoność sprawy i liczbę zaangażowanych świadków, wielu ekspertów wątpi, by akt oskarżenia został wkrótce wniesiony.

W lipcu br. wierzyciele Agrokoru zaaprobowali ugodę obejmującą uzyskanie przez dwa rosyjskie banki ponad 46 proc. udziałów w tej największej prywatnej firmie na Bałkanach, zagrożonej bankructwem.

Jak pisała agencja AP ugoda dająca dwóm rosyjskim bankom (Sbierbankowi i VTB) duży udział w Agrokorze wzbudziła w Chorwacji obawy, iż może to być elementem strategii Kremla, zakładającej zwiększanie wpływów politycznych w tym kraju.

Podczas sprawdzania bilansów koncernu, który od wiosny ubiegłego roku znajduje się pod kontrolą państwa, wykryto niedobór w wysokości 2,9 miliarda euro. Stwierdzono wielkie nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg. Nie wykazywano należności i kosztów, nie rejestrowano zaciąganych kredytów bądź niewłaściwie je księgowano.

Założyciel i były właściciel koncernu Ivica Todorić uciekł w zeszłym roku do Londynu. Chorwacja domagała się jego ekstradycji.

Todorić został w listopadzie ub. roku aresztowany w Londynie na podstawie wydanego przez Chorwację europejskiego nakazu aresztowania. Zwolniono go niedługo potem z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 100 tys. funtów. Biznesmen odwołał się od decyzji brytyjskiego sądu, który w kwietniu br. zarządził jego ekstradycję.

Przeciwko Todoriciowi i 14 innym osobom prowadzone jest w Chorwacji śledztwo w sprawie wielkiego zadłużenia Agrokoru. Biznesmena oskarża się o sprzeniewierzenie i fałszowanie dokumentacji firmy. Todorić zaprzecza zarzutom i twierdzi, że cała sprawa jest umotywowana politycznie oraz że stoją za nią członkowie chorwackiego rządu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę