Wielka Brytania: grypa ptaków na fermie drobiu

4 listopada 2020
Wielka Brytania: grypa ptaków na fermie drobiu

W angielskim hrabstwie Cheshire potwierdzono zakażenie wirusem grypy ptaków na fermie reprodukcyjnej kur mięsnych. Około 13 tys. kur zostanie poddanych ubojowi. Trwają badania czy jest to szczep wirusa o wysokiej zjadliwości i spokrewniony z podtypem wirusa H5N8 krążącym obecnie w Europie. Identyfikowane jest również źródło zakażenia, najprawdopodobniej za transmisję wirusa odpowiadają dzikie ptaki migrujące w okresie zimowym z Europy Kontynentalnej.  

Wokół  gospodarstwa utworzone zostały tymczasowe strefy kontrolne: zapowietrzona o promieniu 3 kilometrów oraz zagrożona o promieniu 10 km.  Na obszarach tych stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”.

Public Health England (PHE) potwierdziło, że zagrożenie dla zdrowia publicznego ze strony wirusa jest bardzo niskie, a Agencja Bezpieczeństwa Żywności wydała komunikat, że wirus stanowi bardzo niskie zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności dla brytyjskich konsumentów. Prawidłowo ugotowany drób i produkty drobiowe, w tym jaja, są bezpieczne do spożycia.

Monitoring rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków na świecie pozwala sądzić, że wzrasta ryzyko zwiększenia częstotliwości występowania grypy ptaków w państwach europejskich. W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w skali globalnej. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się już: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania.

Wszyscy hodowcy drobiu, niezależnie od tego czy są właścicielami ferm komercyjnych, utrzymują ptaki w chowie przyzagrodowym w małych gospodarstwach rolnych czy też hodują ptactwo łowne, powinni dopełnić  obowiązku ograniczania ryzyka zakażenia ptaków wirusem AI poprzez stosowanie wytycznych w zakresie bioasekuracji rekomendowanych przez służby weterynaryjne i przedstawicieli instytucji naukowych.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę