Adama_Spyrale_1-31.05.21

Wielkie sprzątanie jeziora - zebrano pół tony śmieci

18 maja 2021
Wielkie sprzątanie jeziora - zebrano pół tony śmieci

TAURON wspólnie ze stowarzyszeniem „Czysty Wałbrzych” – zorganizował sprzątanie brzegów Jeziora Bystrzyckiego, przy Elektrowni Wodnej Lubachów. Ochotnicy, zebrali pół tony śmieci, zarówno z brzegów jak i z tafli jeziora.

- Na co dzień odławiamy tony śmieci za pomocą urządzeń zainstalowanych na ciekach wodnych województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego - wyjaśnia Monika Meinhart – Burzyńska, rzecznik prasowy TAURON Ekoenergia. – Postronny obserwator widzi najczęściej śmieci, które zatrzymują się na obiektach hydrotechnicznych, stanowiących przeszkodę. Problem jednak zaczyna się dużo wcześniej. Śmieci są wciąż wrzucane do wody niosąc z sobą zagrożenie dla środowiska – dodaje rzecznik TAURON Ekoenergia.

TAURON, oprócz codziennego odławiania śmieci zatrzymujących się na obiektach hydroenergetycznych, już 20 razy organizował sprzątanie brzegów m.in. zalewu Pilchowickiego, gdzie każdorazowo zbierano nie mniej niż 300 studwudziestolitrowych worków śmieci, a bywały lata że tych worków było 600. Podczas społecznej akcji sprzątania Jeziora Leśniańskiego pracownicy TAURONA zebrali 110 worków śmieci. TAURON systematycznie wspiera również inicjatywy lokalnych społeczności  dofinansowując kolejne akcje sprzątania.

Od stycznia do kwietnia tego roku TAURON Ekoenergia przeznaczył 40 000 zł na zbieranie z wody śmieci i ich utylizację. Nowe śmieci uniemożliwiają doprowadzenie do porządku zarówno brzegów jak i tafli wody.

Obiekty hydroenergetyczne TAURONA to monumentalne budowle przyciągające masową uwagę. Dwa z obiektów są szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów. Elektrownia w Pilchowicach znajduje się na rzece Bóbr. Zapora o wys. 62 m została zbudowana w latach 1904-1912. Jej długość w koronie wynosi 280 m, a szerokość 7,5 m. Pojemność zbiornika to 50 mln m³. Obiekty w Złotnikach (elektrownia i zapora) na rzece Kwisa były budowane w latach 1919-1924. Długość korony zapory wynosi 168 m, wysokość 36 m, zaś szerokość w koronie to 5 m. Pojemność zbiornika to 10,5 mln m³.

 

 


TAURON Ekoenergia eksploatuje 34 elektrownie wodne o łącznej mocy zainstalowanej 132,944 MW. Są to: Elektrownie Wodne Jelenia Góra (17 elektrowni), Elektrownie Wodne Opole (6 elektrowni), Elektrownie Wodne Wrocław (5 elektrowni), Elektrownie Wodne Kraków (6 elektrowni). 11 to elektrownie zbiornikowe a 23 przepływowe. Obiekty te położone są na rzekach: Bóbr, Bystrzyca, Kamienna, Kwisa, Nysa Kłodzka, Odra, Mała Panew, Wisła, Dunajec oraz potoki Bystry i Olczyski.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie roz...

W dniu 14 czerwca br. przedstawiciel OT KOWR Rzeszów uczestniczył w pracach jury...

13 czerwca br. na terenie Agro-Bazaru Bielsko-Biała w Wapienicy odbył się event ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę