Wielkopolski strażak zbiera pieniądze na wóz dla druhów z Afryki

24 lipca 2017
Wielkopolski strażak zbiera  pieniądze na wóz dla druhów z Afryki

200 tys. zł chce zebrać strażak z Grodziska Wielkopolskiego Jakub Walkowiak. Za te pieniądze zamierza kupić, wyposażyć i dostarczyć wóz strażacki dla jednostki straży pożarnej w Butiamie w Tanzanii.

Według planów organizatorów akcji Gasimy Afrykę – misja Tanzania, wiosną 2019 roku kupiony i odpowiednio wyposażony pojazd pojedzie do Afryki. W tej podróży weźmie udział m.in. doświadczony kierowca rajdowy Grzegorz Baran.

Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 20 tys. zł. Pieniądze są gromadzone m.in. w trakcie organizowanych w całym regionie festynów rodzinnych, koncertów, pikników i imprez sportowych. Trwa też zbiórka pieniędzy przez stronę gasimyafryke.pl

Jakub Walkowiak powiedział PAP, że w trakcie jednej ze swoich podróży do Tanzanii, w Butiamie poznał pracujących tam polskich misjonarzy. Z jednym z nich, ks. Danielem Hincem opracował pomysł zorganizowania w parafii straży pożarnej. "Obecnie najbliższa jednostka mieści się ponad 40 km od Butiamy, tymczasem pożary i wypadki drogowe zdarzają się wszędzie, także i tam" – powiedział.

Walkowiak dodał, że aby jednostka mogła funkcjonować, tamtejszym strażakom potrzebny jest wóz ratowniczo-gaśniczy. Stąd pojawiła się koncepcja zakupu używanego pojazdu za około 100 tys. zł.

"Za takie pieniądze będziemy mogli nabyć kilkunastoletnie auto - pewnie kupimy je w Wielkiej Brytanii, bo w Tanzanii potrzebny jest wóz z kierownicą po prawej stronie. Projekt nie kończy się tylko na zakupie samochodu – potrzebne jest jego wyposażenie w sprzęt, hełmy czy ubrania dla strażaków – szacujemy, że kosztować to będzie drugie 100 tys. zł" – powiedział.

W kosztach projektu zawiera się też podróż wozem strażackim z Polski do Tanzanii.

"Chcemy pojechać tym samochodem i osobiście go dostarczyć. Liczymy, że ta wyprawa przyciągnie sponsorów. Cieszy nas, że w tym miesiącu do naszej ekipy dołączył doświadczony kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar Grzegorz Baran. Od strony merytorycznej wspiera nas też Arkady P. Fiedler, który Afrykę przejechał małym fiatem" – wyjaśnił Walkowiak.

Akcja Gasimy Afrykę – misja Tanzania prowadzona jest przy wsparciu Fundacji Usłyszeć Afrykę. Patronat honorowy nad projektem objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za zwiększeniem o 20 mln zł...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę