Wielkopolskie/Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom

21 sierpnia 2017
Wielkopolskie/Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom

Pomoc wielkopolskim gminom i powiatom, które ucierpiały wskutek ubiegłotygodniowych nawałnic, zadeklarował wielkopolski samorząd. Marszałek województwa w wydanym w piątek oświadczeniu podał, że czeka na wnioski od samorządów w tej sprawie.

Zapewnił przy tym, że pomoc finansowa zostanie udzielona z rezerwy ogólnej budżetu województwa.

Marszałek Marek Woźniak przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem samorząd województwa może udzielać wsparcia samorządom gmin i powiatów w formie pomocy budżet – budżet, na realizację zadań publicznych. "Nie obejmuje to, niestety, możliwości pomocy mieszkańcom i podmiotom prywatnym. Podobnie jak w latach ubiegłych możliwa jest za to pomoc na remonty i odtworzenie zniszczonych obiektów publicznych" – podał Woźniak. Jako przykład takiej pomocy podał dotację na odbudowę drogi w Jankowie Przygodzkim, zniszczonej wskutek wybuchu gazu w 2013 roku.

"Oczekuję, tak jak zawsze w takich okolicznościach, wniosków od gmin i powiatów ws. udzielenia pomocy na odbudowę zniszczonych obiektów publicznych, z podaniem potrzebnej kwoty. Stosownie do zgłoszonych wniosków, pomoc finansowa zostanie udzielona z rezerwy ogólnej budżetu województwa" - zapewnił.

Marek Woźniak poinformował też, że z dotychczasowego doświadczenia wielkopolskiego samorządu wynika, że najbardziej efektywną jest forma refundacji poniesionych kosztów. "Z mojej rekomendacji Zarząd Województwa Wielkopolskiego zawnioskuję w stosownym czasie do Sejmiku z propozycją wprowadzenia zmian w budżecie. Dziś wiemy, że z wnioskiem o wsparcie wystąpi miasto Gniezno, z którym jestem w stałym kontakcie" - podał.

Wskutek nawałnic, które w miniony weekend nawiedziły region, uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Państwowa Straż Pożarna odebrała ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

 

Rafał Pogrzebny (PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę