Wielkopolskie/Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom

21 sierpnia 2017
Wielkopolskie/Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom

Pomoc wielkopolskim gminom i powiatom, które ucierpiały wskutek ubiegłotygodniowych nawałnic, zadeklarował wielkopolski samorząd. Marszałek województwa w wydanym w piątek oświadczeniu podał, że czeka na wnioski od samorządów w tej sprawie.

Zapewnił przy tym, że pomoc finansowa zostanie udzielona z rezerwy ogólnej budżetu województwa.

Marszałek Marek Woźniak przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem samorząd województwa może udzielać wsparcia samorządom gmin i powiatów w formie pomocy budżet – budżet, na realizację zadań publicznych. "Nie obejmuje to, niestety, możliwości pomocy mieszkańcom i podmiotom prywatnym. Podobnie jak w latach ubiegłych możliwa jest za to pomoc na remonty i odtworzenie zniszczonych obiektów publicznych" – podał Woźniak. Jako przykład takiej pomocy podał dotację na odbudowę drogi w Jankowie Przygodzkim, zniszczonej wskutek wybuchu gazu w 2013 roku.

"Oczekuję, tak jak zawsze w takich okolicznościach, wniosków od gmin i powiatów ws. udzielenia pomocy na odbudowę zniszczonych obiektów publicznych, z podaniem potrzebnej kwoty. Stosownie do zgłoszonych wniosków, pomoc finansowa zostanie udzielona z rezerwy ogólnej budżetu województwa" - zapewnił.

Marek Woźniak poinformował też, że z dotychczasowego doświadczenia wielkopolskiego samorządu wynika, że najbardziej efektywną jest forma refundacji poniesionych kosztów. "Z mojej rekomendacji Zarząd Województwa Wielkopolskiego zawnioskuję w stosownym czasie do Sejmiku z propozycją wprowadzenia zmian w budżecie. Dziś wiemy, że z wnioskiem o wsparcie wystąpi miasto Gniezno, z którym jestem w stałym kontakcie" - podał.

Wskutek nawałnic, które w miniony weekend nawiedziły region, uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Państwowa Straż Pożarna odebrała ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

 

Rafał Pogrzebny (PAP)


POWIĄZANE

Na każdym opakowaniu makaronu i ryżu sprzedawanym we Włoszech musi widnieć infor...

Mlekovita od wielu lat jest numerem 1 – największym eksporterem produktów mlecza...

Wiosną przyszłego roku Pinta rozpocznie warzenie piwa w browarze budowanym przez...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę