aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wilki coraz większym problemem w UE

6 września 2023
Wilki coraz większym problemem w UE

Powrót wilka do regionów UE, w których był nieobecny przez długi czas, coraz częściej prowadzi do konfliktów z lokalnymi społecznościami rolniczymi i łowieckimi, zwłaszcza tam, gdzie nie są powszechnie wdrażane środki zapobiegające atakom na zwierzęta gospodarskie.

Przewodnicząca von der Leyen powiedziała: „Skupienie watah wilków w niektórych regionach Europy stało się realnym zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich i potencjalnie także dla ludzi. Wzywam władze lokalne i krajowe do podjęcia działań tam, gdzie jest to konieczne. Rzeczywiście obecne prawodawstwo UE już im to umożliwia”.

Komisja rozpoczyna  nowy etap swoich prac nad sprostaniem wyzwaniom związanym z powrotami wilków.

Komisja zaprasza dziś społeczności lokalne, naukowców i wszystkie zainteresowane strony do przedłożenia do 22 września 2023 raktualnych danych na temat populacji wilka i jej skutków. Zachęcamy ich do korzystania z następującego adresu e-mail (aktywnego od dzisiejszego popołudnia): EC-WOLF-DATA-COLLECTION@ec.europa.eu .

Na podstawie zebranych danych Komisja podejmie decyzję w sprawie wniosku dotyczącego, w stosownych przypadkach, zmiany statusu ochrony wilka w UE oraz aktualizacji ram prawnych, wprowadzenia, w razie potrzeby, dalszej elastyczności w świetle ewolucji tego gatunku.

Uzupełni to obecne możliwości, jakie dają władzom lokalnym i krajowym możliwości podejmowania działań w razie potrzeby na mocy prawodawstwa UE, oraz zapewnione na te działania znaczne środki finansowe UE, jak szczegółowo opisano we wspólnym piśmie wysłanym przez komisarza Sinkevičiusa i komisarza Wojciechowskiego do wszystkich ministrów rolnictwa i środowiska UE w listopadzie 2021 r. Niektóre środki okazały się skuteczne w zapobieganiu ryzyku drapieżnictwa lub znacznemu jego ograniczaniu, jeśli zostaną właściwie wdrożone i dostosowane do konkretnego kontekstu, w którym są stosowane.

Przeprowadzony przez Komisję przegląd danych naukowych na temat wilka w UE stanowi integralną część dogłębnej analizy, którą Komisja przeprowadza w odpowiedzi na uchwałę Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2022 r . W kwietniu 2023 r. Komisja rozpoczęła gromadzenie danych od grup ekspertów i kluczowych zainteresowanych stron, a także danych zgłaszanych przez organy krajowe na mocy obowiązującego prawodawstwa UE i międzynarodowego. Jednakże dane te w dalszym ciągu nie dają pełnego obrazu wystarczającego dla Komisji do zaprojektowania dalszych działań, w związku z czym Komisja poszerza obecnie zakres tych konsultacji.

Kontekst,

Komisja jest świadoma, że powrót wilka do regionów UE, w których był nieobecny przez długi czas, może prowadzić do konfliktów z lokalnymi społecznościami rolniczymi i łowieckimi, zwłaszcza tam, gdzie nie są powszechnie wdrażane środki zapobiegające atakom na zwierzęta gospodarskie.

Jako gatunek rodzimy wilk jest integralnym elementem dziedzictwa naturalnego Europy i odgrywa ważną rolę w jej ekosystemach. Zgodnie z dyrektywą siedliskową większość populacji wilków w Europie objęta jest ścisłą ochroną z możliwością odstępstw. System ten wdraża wymogi wynikające z międzynarodowej Konwencji Berneńskiej o ochronie europejskiej dzikiej przyrody i siedlisk przyrodniczych , której UE i państwa członkowskie są stronami.

Platformy unijne i regionalne dotyczące współistnienia umożliwiają zainteresowanym stronom promowanie sposobów minimalizowania konfliktów między interesami ludzkimi a obecnością gatunków dużych drapieżników poprzez wymianę wiedzy i współpracę w sposób otwarty, konstruktywny i oparty na wzajemnym szacunku. Ponadto na mocy dyrektywy siedliskowej państwa członkowskie mogą pod pewnymi warunkami odstąpić od zakazów reżimu ścisłej ochrony, m.in. w celu ochrony interesów społeczno-gospodarczych.

Po więcej informacji

Strona poświęcona dużym mięsożercom

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę