Adama_15.08-30.09.2021

Wino w służbie apetytu. Czym jest aperitif?

10 lipca 2021
Wino w służbie apetytu. Czym jest aperitif?

Doskonałe jedzenie świetnie komponuje się z wysokiej jakości trunkami - to wiedza powszechnie znana. Niestety w Polsce nie każdy wie, że niektóre alkohole świetnie sprawdzają się nie tylko jako dodatki do potraw, ale także jako doskonałe „pobudzacze apetytu”. Jakie wino najlepiej sprawdzi się w roli aperitifu?

Aperitif - czym jest i jakie są jego początki? 

Pierwsze wzmianki o tym rodzaju alkoholu pochodzą z V wieku naszej ery, gdy wspomniał o nim wczesnochrześcijański asceta i biskup - Diadoch z Fotyki. Musiało minąć jednak ponad tysiąc lat, aby ten alkohol doczekał się większego rozgłosu i zdobył ogromną popularność - szczególnie w krajach Europy Zachodniej i basenu Morza Śródziemnego. 

 

Słowo apéritif ma korzenie w łacinie, gdzie czasownik aperire oznacza „otwierać”. Niewątpliwie nowym otwarciem dla tego trunku było wynalezienie w XVIII wieku wermutu, który do dzisiaj jest jednym z głównych napojów podawanych, by pobudzić apetyt. Kolejnym przełomem było opracowanie receptury koktajlu Dubonnet, który ze względu na zawartość chininy, spożywany był przez żołnierzy chcących uchronić się przed malarią, a obecnie jest ulubionym napojem alkoholowym królowej Elżbiety II. 

 

Przez szereg lat gama aperitifów poszerzyła się znacząco, a każdy kraj, w którym pije się tego rodzaju trunek, wykształcił swoje własne preferencje. Istnieje jednak pewna tendencja, która łączy większość tego typu alkoholi - prędzej są one wytrawne, gorzkie, niż słodkie. Niezależnie, czy mowa o winie, czy dowolnym innym napoju alkoholowym, jeżeli ma on stanowić dobry aperitif, musi być w miarę lekki, aby nie dawać wrażenia sytości, a także na tyle wytrawny, by pobudzać wydzielanie soków żołądkowych. Unika się trunków słodkich, które mogą być potraktowane jako deser, zaburzając w ten sposób naturalną kolejność podawania dań. 

 

 

Czy tylko wino może być aperitifem? 

Absolutnie nie! Różnorodność jest niesłychana - jako aperitif można podać szereg różnych alkoholi. Doskonałym przykładem jest Francja, która ma bogatą tradycję podawania trunków przed posiłkiem, która znacząco różni się pomiędzy poszczególnymi regionami - „południowcy” uwielbiają anyżowy likier pastis, mieszkańcy Normandii gustują w brandy Calvados, lecz wielu Francuzów z całego kraju pije przed posiłkiem wytrwanego szampana czy kieliszek świeżego, lekkiego, czerwonego Beaujolais nouveau. 

 

We Włoszech sytuacja wygląda podobnie - mieszkańcy słonecznej Italii piją zarówno wino, jak i ziołowy wermut. Ostatnio natomiast króluje moda na koktajle oparte o gorzkie likiery, takie jak Campari czy Aperol. Grecy kochają anyżowe ouzo, podobnie jak mieszkańcy wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, którzy podają przed jedzeniem arak. 

Jakie wino podać w roli aperitifu? 

Pomimo dominacji wszelkich anyżówek i gorzkich likierów, świat aperitifów pozostaje otwarty dla wina. W tej kategorii jednym ze zdecydowanych liderów jest hiszpańskie jerez, znane bardziej jako sherry, które od kilkuset lat króluje na stołach w Wielkiej Brytanii - ale nie tylko. To wzmacniane wino uchodzi za jedne z najlepszych w swoim rodzaju i doskonale sprawdza się jako alkohol na pobudzenie apetytu, szczególnie w swojej wytrawnej odsłonie: Dry lub Fino. 

 

Kolejnym doskonałym wyborem jest wytrawne lub półwytrawne wino musujące, takie jak wspominany przez nas wcześniej szampan. W roli aperitifu doskonale sprawdzi się także prosecco, cava oraz uważana ostatnimi czasy za główną rywalkę szampana - franciarcorta. Bąbelki oraz wytrawny aromat doskonale pobudzają apetyt i rozluźniają ciało, przygotowując je na wspaniałe doznania smakowe związane z posiłkiem. W roli aperitifu dobrze spiszą się także lekkie, wytrawne, białe wina ze szczepów Riesling czy Sauvignon. Nie należy obawiać się także win czerwonych czy różowych, jednak warto mieć z tyłu głowy kolejność podawania win: białe przed czerwonymi, a wytrawne przed słodkimi. Reguły są jednak po to… by czasem je łamać! 

 

Podsumowując, aperitif ma być trunkiem, który nie zdominuje przyjęcia, a pobudzi apetyt, przygotuje podniebienie na doskonałe potrawy i zrelaksuje ciało przed ucztowaniem. Ilość różnorodnych aperitifów jest ogromna, dlatego warto eksperymentować!

 


POWIĄZANE

W dniu 14.09.2021r. odbył się protest polskich producentów jabłek, którego organ...

Po burzliwej debacie, sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Ministra Ro...

Do 15 września trwały konsultacje publiczne drugiej wersji Planu Strategicznego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę