dnikukurydzy_210818

Wirus grypy ptaków krąży w Europie

5 marca 2018
Wirus grypy ptaków krąży w Europie

Na duńskiej wyspie Zelandia odkryto śmiertelny przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków u dzikiego ptactwa. Jest to pierwsze ognisko choroby u ptaków dzikich w tym kraju od kwietnia 2017 roku.

Testy laboratoryjne przeprowadzone w dniu 1 marca 2018 roku wykazały, że za zdarzenie odpowiedzialny jest wysoce zakaźny wirus podtypu H5N6. Duńska administracja weterynaryjna stale monitoruje sytuację, ale do tej pory nie wprowadzono żadnych dodatkowych rygorystycznych zarządzeń dla producentów niż powszechnie obowiązują na fermach drobiu.

Według ostatnich doniesień z Europy grypa ptaków podtypu H5N6 stale – bo od stycznia 2018 roku - pojawia się u dzikiego ptactwa w Anglii. Pod koniec lutego zdiagnozowano kolejne pięć  ognisk. Zgłoszono również jeden przypadek na terytorium Walii.

Niedawno informowaliśmy, że wysoce patogenny wirus grypy ptaków pojawił się ponownie w Holandii, ale tym razem w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 36 tysięcy drobiu.  W dniu 27 lutego 2018 roku krajowe laboratorium ostatecznie potwierdziło podtyp H5N6. Holenderskie władze weterynaryjne zgłosiły również zakażenia tym samym podtypem wirusa  u dzikich ptaków.

W ostatnich tygodniach problem z HPAI zgłaszały także szwedzkie i francuskie jednostki weterynaryjne. Przy czym, we Francji  producenci  kaczek mieli  do czynienia z nisko zjadliwym wirusem podtypu H5N2 i H5N3.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Od dwóch tygodni sadownicy czekają na uruchomienie zapowiedzianego skupu interwe...

USA i Polska prowadzą rozmowy na temat zawieszenia importu wieprzowiny do USA z ...

Szwedzcy hodowcy koni odebrali pierwsze transporty siana przekazanego im przez p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę