dnikukurydzy_210818

Wirus grypy ptaków uaktywnił się w Europie

9 maja 2018
Wirus grypy ptaków uaktywnił się w Europie

Na początku maja wirus ponownie zaatakował w Europie. Zarażone zostały dzikie ptaki na terenie Niemiec i drób utrzymywany na fermie w Danii. Testy laboratoryjne wykonane 5 maja zidentyfikowały wysoce patogenny wirus H5N6 w Niemczech, a za zakażenie na duńskiej fermie kaczek odpowiadała nisko zjadliwa odmiana wirusa podtypu H5.  Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności ustanowił strefę zamkniętą o długości 1 km wokół gospodarstwa i wdrożył niezbędne środki zgodnie z dyrektywą Rady 2005/94 / WE.

Do tej pory wydawało się, że sytuacja epizootyczna związana z grypą ptaków na terenie Europy znacznie się poprawiła. W kwietniu zdarzały się jedynie pojedyncze zakażenia ptaków dzikich w Szwecji i Finlandii oraz we Francji w gospodarstwie utrzymującym kaczki (LPAI podtypu H5N3).

W ostatnich tygodniach wirus grypy ptaków był dużo mniej aktywny również w pozostałych regionach świata, gdzie wcześniej cyklicznie atakował drób utrzymywany na fermach. Oficjalne raporty pochodziły z : Meksyku, Togo, RPA, Bangladeszu, Hongkongu, Tajwanu, Arabii Saudyjskiej czy Japonii. Przy czym, należy mieć na uwadze, że władze niektórych państw przesyłają do OIE informacje o pojawiających się ogniskach grypy ptaków z dużym opóźnieniem, często informując o ogniskach z lutego czy marca. Generalnie, kwietniowe dane  wskazują, że to Tajwan i Arabia Saudyjska zostały najbardziej poszkodowane w ostatnich tygodniach.  Wysoce zjadliwy podtyp wirusa H5N2 wyrządził duże straty w tajwańskim sektorze drobiu atakując komercyjne fermy.

Z kolei władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły OIE, że  w wyniku zakażeń drobiu wirusem podtypu H5N8  w okresie od 20 lutego do 30 marca tego roku zlikwidowano w tym kraju ponad 3 miliony ptaków.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę