Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Wirus grypy ptaków uaktywnił się w Europie

9 maja 2018
Wirus grypy ptaków uaktywnił się w Europie

Na początku maja wirus ponownie zaatakował w Europie. Zarażone zostały dzikie ptaki na terenie Niemiec i drób utrzymywany na fermie w Danii. Testy laboratoryjne wykonane 5 maja zidentyfikowały wysoce patogenny wirus H5N6 w Niemczech, a za zakażenie na duńskiej fermie kaczek odpowiadała nisko zjadliwa odmiana wirusa podtypu H5.  Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności ustanowił strefę zamkniętą o długości 1 km wokół gospodarstwa i wdrożył niezbędne środki zgodnie z dyrektywą Rady 2005/94 / WE.

Do tej pory wydawało się, że sytuacja epizootyczna związana z grypą ptaków na terenie Europy znacznie się poprawiła. W kwietniu zdarzały się jedynie pojedyncze zakażenia ptaków dzikich w Szwecji i Finlandii oraz we Francji w gospodarstwie utrzymującym kaczki (LPAI podtypu H5N3).

W ostatnich tygodniach wirus grypy ptaków był dużo mniej aktywny również w pozostałych regionach świata, gdzie wcześniej cyklicznie atakował drób utrzymywany na fermach. Oficjalne raporty pochodziły z : Meksyku, Togo, RPA, Bangladeszu, Hongkongu, Tajwanu, Arabii Saudyjskiej czy Japonii. Przy czym, należy mieć na uwadze, że władze niektórych państw przesyłają do OIE informacje o pojawiających się ogniskach grypy ptaków z dużym opóźnieniem, często informując o ogniskach z lutego czy marca. Generalnie, kwietniowe dane  wskazują, że to Tajwan i Arabia Saudyjska zostały najbardziej poszkodowane w ostatnich tygodniach.  Wysoce zjadliwy podtyp wirusa H5N2 wyrządził duże straty w tajwańskim sektorze drobiu atakując komercyjne fermy.

Z kolei władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły OIE, że  w wyniku zakażeń drobiu wirusem podtypu H5N8  w okresie od 20 lutego do 30 marca tego roku zlikwidowano w tym kraju ponad 3 miliony ptaków.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W nocy (3 grudnia 2020) rolnicy z Agrounii  zatrzymali transport żywych świń z N...

W związku z naszym pismem z dnia 26 marca 2020 r. oraz odpowiedzią resortu rolni...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę