Adama_Spyrale_1-31.05.21

Wirus grypy ptaków w Bułgarii

9 kwietnia 2019
Wirus grypy ptaków w Bułgarii

Grypa ptaków ponownie zaatakowała fermy kaczek w Bułgarii. Służby weterynaryjne raportują pojawianie się  kolejnych ognisk. W dniu 5 kwietnia wirus podtypu H5N8 potwierdzono w obwodzie Płowdiw na fermie utrzymującej blisko 35 tys. kaczek. Wcześniej, bo 2 kwietnia, zgłoszenie pochodziło z gospodarstwa w obwodzie Łowecz w środkowej części kraju (1400 sztuk drobiu). Po raz pierwszy w tym roku do zakażenia doszło w połowie marca, w gospodarstwie utrzymującym kaczki, także w rejonie Łowecz.  

Sądzimy, że zdarzenia w Bułgarii mogą być kolejnym  ciosem dla lokalnego drobiarstwa, głównie producentów mięsa kaczego. Nie zdążyli oni jeszcze pozbierać się po katastrofalnej w skutkach grypie ptaków w 2018 roku. Przypominamy, że w ubiegłym roku w Bułgarii rozgrywał się dramat. Bułgarskie służby nadzorujące bezpieczeństwo żywności zarządziły  restrykcyjne środki kontroli i zwalczania, na które dość nerwowo zareagowali producenci, twierdząc, że doprowadzi to zniszczenia sektora drobiarskiego. W odpowiedzi, władze weterynaryjne uważały, że w krajowych gospodarstwach istnieją poważne niedociągnięcia, między innymi, w zakresie bioasekuracji.

Producenci zarzucali organom kontrolnym  bezczynność i nieradzenie  sobie z problemem grypy ptaków.W bułgarskiej prasie zaczęły się pojawiać nawet spiskowe teorie, że działania takie są zamierzone, aby zaszkodzić lokalnym przedsiębiorstwom. Co ciekawe, sądzono nawet, że  za tak trudną sytuację w Bułgarii odpowiedzialny jest nielegalny chów kaczek i kur. Pojawiły się propozycje kryminalizacji tego typu praktyk. Ostatecznie, w grudniu 2018 roku sytuacja uspokoiła się.  Niestety, nie na długo.

Dla państw unijnych największym problemem była grypa ptaków w sezonie jesienno – zimowym na przełomie lat 2016/2017. Bolesna w skutkach także dla polskich producentów. Od tamtego czasu, sytuacja epizootyczna w Europie była stabilna. Przy czym, problem nie ominął niektórych państw. W  2017 roku wirus niespodziewanie zaatakował we Włoszech – kraj ten przez blisko rok walczył z chorobą i poniósł ogromne straty (83 ogniska), co dotyczyło szczególnie ferm indyków i towarowych kur niosek. W kolejnym roku problemy zaczęła mieć Bułgaria.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

CBD jest obecny nie tylko w suszu i olejkach. Na rynku dostępny jest także haszy...

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 28 maja br., w...

Od początku roku doszło do silnego wzrostu cen skupu drobiu (skumulowany wzrost ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę