Witold Strobel na czele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

5 września 2017
Witold Strobel na czele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) kieruje dotychczasowy wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Witold Strobel. Minister rolnictwa powołał jego czterech zastępców - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik KOWR Wojciech Adamczyk.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął działalność w piątek. Działa na podstawie ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o KOWR oraz statutu. Minister rolnictwa podczas piątkowej konferencji poinformował, że w ciągu 2-3 tygodni formalnie ma zostać przyjęta strategia nowej instytucji, która określi jej główne zadania.

Pierwszy szef KOWR - Witold Strobel był m.in. szefem Biura Promocji Urzędu Miasta w Ostródzie, potem pracował jako rzecznik prasowy wojewody w czasie, gdy tym urzędem kierował Zbigniew Babalski (obecnie wiceminister rolnictwa). Później Strobel wykładał w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie i prowadził własną firmę Public Relations. W styczniu 2016 roku został rzecznikiem prasowym Agencji Nieruchomości Rolnych, a w kwietniu 2017 roku wiceprezesem ANR.

Strobel ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z relacji inwestorskich i komunikacji finansowej w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

Jak poinformował rzecznik KOWR, w centrali nowej instytucji powołano piony, którymi kierują zastępcy dyrektora generalnego. Pion innowacji i rozwoju jest w gestii dotychczasowego prezesa Agencji Rynku Rolnego Łukasza Hołubowskiego; pionem gospodarowania nieruchomościami rolnymi kieruje Janusz Zaniewski; rynków rolnych – dotychczasowy dyrektor departamentu rynków rolnych w Ministerstwie Rolnictwa Waldemar Sochaczewski; nadzoru nad spółkami – dotychczasowy wiceprezes ANR Andrzej Sutkowski. Pion finansowo-administracyjny na razie nie został obsadzony. Pion operacyjny podlega bezpośrednio pod dyrektora generalnego Witolda Strobla.

"Ideą powstania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest przede wszystkim poprawa jakości obsługi rolników, beneficjentów i kontrahentów przy jednoczesnej redukcji kosztów" - czytamy na stronie KOWR.

KOWR połączył dotychczasowe zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR). Połączenie tych dwóch instytucji ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędności na poziomie 900 mln zł. Zatrudnienie w tych instytucjach spadło z 3 tys. do 2 tys. osób (KOWR).

Dyrektor generalny KOWR Witold Strobel zapewnił na konferencji, że chce aby nowa instytucja "była sprawnym narzędziem do zmiany polskiego rolnictwa i polskiej wsi w kierunku nowoczesności". Dodał, że oprócz gospodarowania państwowym zasobem własności rolnej Ośrodek będzie też wspierał eksport i promocję polskiej żywności.

Centrala KOWR mieści się w Warszawie na ul. Karolkowej, w dotychczasowej siedzibie ARR. W każdym mieście wojewódzkim jest oddział terenowy, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, gdzie znajdują się dwa oddziały: w Szczecinie i w Koszalinie.

KOWR ma też biura terenowe, w sumie 63 oddziały, najwięcej w woj. warmińsko-mazurskim (11).

 

Anna Wysoczańska, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Przedstawienie przez rząd planu dla wsi, uwzględniający m.in. mechanizm stabiliz...

Nowoczesna i PO złożyły obywatelski projekt uchwały, w którym domagają się od rz...

Dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gos...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę