Wizyta w IUNG-PIB w Puławach

6 maja 2019
Wizyta w IUNG-PIB w Puławach
MRiRW

26 kwietnia 2019 r. podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki odwiedził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu Rady Naukowej IUNG-PIB w Puławach oraz spotkał się z członkami Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w IUNG-PIB oraz w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB.

Obrady Rady Naukowej IUNG-PIB koncentrowały się wokół dwóch głównych grup problemów tj. zaopiniowania sprawozdania z działalności badawczo-rozwojowej Instytutu w 2019 r. oraz awansów naukowych pracowników.

W dyskusji podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki z uznaniem odniósł się do osiągnięć Instytutu i efektów jego pracy w 2019 roku, a także zwrócił uwagę na konieczność doskonalenia transferu wiedzy między nauką a doradztwem i praktyką rolniczą. W swojej wypowiedzi zaakcentował, ze pracownicy IUNG-PIB podejmują i skutecznie realizują nowe wyzwania wynikające z potrzeb resortu oraz praktyki gospodarczej. Potrafią oni również skutecznie ubiegać się o nowe projekty krajowe i międzynarodowe. Stwierdził, że IUNG-PIB w Puławach odgrywa w tej dziedzinie rolę lidera. Pozyskane i racjonalnie wydatkowane środki finansowe przyczyniają się do dywersyfikacji źródeł finansowania działalności i umożliwiają funkcjonowanie Instytutu oraz modernizację jego wyposażenia. Promują też polską naukę w świecie.

Ryszard Zarudzki w swojej wypowiedzi podkreślił także bardzo dobrą partnerską współpracę IUNG-PIB z kierownictwem resortu i poszczególnymi departamentami. Wskazał kilka przykładów tej współpracy, takich jak: realizacja programów wieloletnich, monitoring suszy, ocena skutków środowiskowych WPR, program azotanowy, opracowanie nowych kryteriów i delimitacja obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), aktualizacja strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Zwrócił również uwagę, że IUNG-PIB potrafi w sposób prawidłowy łączyć prace badawczo-rozwojowe oraz działalność ekspercką i współpracę z doradztwem i szkołami rolniczymi z działaniami w zakresie rozwoju i promocji kadr naukowych.

Dziękując wiceministrowi za pozytywną ocenę działalności IUNG-PIB, dyrektor prof. dr hab. Wiesław Oleszek stwierdził, że podejmowanie i realizacja przez Instytut nowych wyzwań są możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich grup pracowników oraz partnerskiej, harmonijnej współpracy ze specjalistami z MRiRW. Wskazał też na konieczność stałej modernizacji bazy badawczej, także w RZD oraz wspierania aktywności pracowników, również tych najmłodszych, którzy będą decydowali o przyszłości instytutu.

W czasie spotkania wiceministra Ryszarda Zarudzkiego z przedstawicielami Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” poruszano kwestie sytuacji pracowników, możliwości awansów płacowych, a także przyszłości instytutów badawczych, spełniających rolę zaplecza naukowego MRiRW. Omawiano również problemy ograniczeń w działalności instytutów badawczych, związanych ze zmniejszeniem środków budżetowych na realizację programów wieloletnich w 2019 r.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Chińskie władze podjęły decyzję o otwarciu rynku chińskiego dla wszystkich produ...

W związku z epidemią koronawirusa w Chinach na świecie wzrosły ceny produktów dr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę