dnikukurydzy_210818

Władze Mazowsza przypominają o wymogach uchwały antysmogowej

15 lutego 2018
Władze Mazowsza przypominają o wymogach uchwały antysmogowej

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą w październiku ub. roku przez sejmik województwa mazowieckiego, od 1 lipca tego roku nie będzie można na Mazowszu palić węgla brunatnego, czy mułów - przypomniał w środę wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Wicemarszałek spotkał się w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie z przedstawicielami samorządów lokalnych; tematem rozmów była uchwała antysmogowa, która przewiduje m.in., że mieszkańcy województwa nie będą mogli palić miałem węglowym i mułem, a stare piece i kotły będą musieli wymienić. Uchwała została przyjęta przez radnych sejmiku w październiku 2017 r.

"Od tej pory bije taki zegar prawny, ponieważ nie wolno już montować nowych pieców, które nie spełniają wymogów określonych w stosowanych przepisach prawa, głównie tych, których źródłem jest prawo UE" - powiedział dziennikarzom Raboszuk

Przypomniał, że od 1 lipca br. nie wolno będzie na Mazowszu palić mułów, flotokoncentratów węglowych, mieszanek, które je zawierają, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm oraz paliw zawierających biomasę np. mokrego drewna.

Raboszuk podkreślił, że przedmiotem rozmów z przedstawicielami gmin są możliwe formy pomocy władz województwa dla gmin przy dostosowywaniu się do zapisów uchwały antysmogowej, głównie w zakresie działań edukacyjnych mieszkańców. Ponadto władze województwa chcą informować mieszkańców, gdzie można się zwracać o wsparcie np. przy wymianie starych kotłów.

"W tym roku chcemy uruchomić dwa konkursy, w marcu i w październiku, ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, które to środki będą przeznaczone na wymianę pieców. To są tzw. konkursy parasolowe, czyli o środki będą występowali operatorzy, np. samorządy, czy inne instytucje, które będą później przekazywały te środki dalej" - powiedział Raboszuk.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, do końca 2022 roku lub do końca 2027 roku (w zależności od normy urządzenia) użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas od 3 do 5, są zobowiązani do ich wymiany na kotły zgodne z wymogami unijnymi. Z kolei użytkownicy kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku lub będą zobowiązani do wyposażenie ich w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Uchwała przewiduje możliwość stosowania kontroli urządzeń grzewczych, które będą mogły przeprowadzić: straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, upoważnieni urzędnicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

 

Karol Kostrzewa (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę