Władze Mazowsza przypominają o wymogach uchwały antysmogowej

15 lutego 2018
Władze Mazowsza przypominają o wymogach uchwały antysmogowej

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą w październiku ub. roku przez sejmik województwa mazowieckiego, od 1 lipca tego roku nie będzie można na Mazowszu palić węgla brunatnego, czy mułów - przypomniał w środę wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Wicemarszałek spotkał się w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie z przedstawicielami samorządów lokalnych; tematem rozmów była uchwała antysmogowa, która przewiduje m.in., że mieszkańcy województwa nie będą mogli palić miałem węglowym i mułem, a stare piece i kotły będą musieli wymienić. Uchwała została przyjęta przez radnych sejmiku w październiku 2017 r.

"Od tej pory bije taki zegar prawny, ponieważ nie wolno już montować nowych pieców, które nie spełniają wymogów określonych w stosowanych przepisach prawa, głównie tych, których źródłem jest prawo UE" - powiedział dziennikarzom Raboszuk

Przypomniał, że od 1 lipca br. nie wolno będzie na Mazowszu palić mułów, flotokoncentratów węglowych, mieszanek, które je zawierają, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm oraz paliw zawierających biomasę np. mokrego drewna.

Raboszuk podkreślił, że przedmiotem rozmów z przedstawicielami gmin są możliwe formy pomocy władz województwa dla gmin przy dostosowywaniu się do zapisów uchwały antysmogowej, głównie w zakresie działań edukacyjnych mieszkańców. Ponadto władze województwa chcą informować mieszkańców, gdzie można się zwracać o wsparcie np. przy wymianie starych kotłów.

"W tym roku chcemy uruchomić dwa konkursy, w marcu i w październiku, ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, które to środki będą przeznaczone na wymianę pieców. To są tzw. konkursy parasolowe, czyli o środki będą występowali operatorzy, np. samorządy, czy inne instytucje, które będą później przekazywały te środki dalej" - powiedział Raboszuk.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, do końca 2022 roku lub do końca 2027 roku (w zależności od normy urządzenia) użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas od 3 do 5, są zobowiązani do ich wymiany na kotły zgodne z wymogami unijnymi. Z kolei użytkownicy kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku lub będą zobowiązani do wyposażenie ich w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Uchwała przewiduje możliwość stosowania kontroli urządzeń grzewczych, które będą mogły przeprowadzić: straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, upoważnieni urzędnicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

 

Karol Kostrzewa (PAP)


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek KRIR z dnia 28 marca 2018 r. (>>>) w sprawie nowelizacji...

Sejmowa komisja energii przyjęła we wtorek sprawozdanie podkomisji ws. rządowego...

Polska i Czechy znalazły się na szczycie rankingu unijnych gospodarek z obiegiem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę