aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wniosek o odrzucenie projektu wprowadzającego instrumenty finansowe w PROW

21 lutego 2019
Wniosek o odrzucenie projektu wprowadzającego instrumenty finansowe w PROW

Platforma Obywatelska zgłosiła w środę wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich.

Wniosek w imieniu PO zgłosił Kazimierz Plocke, który m.in. wskazał, że założenia projektu są nie do przejęcia, a sam projekt wprowadzania instrumentu finansowego w formie gwarancji w zamian za rezygnację z dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - nie był konsultowany ani z organizacjami rolniczymi ani branżowymi.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, odpowiadając na pytania posłów wyjaśnił, że na temat prowadzania takiego instrumentu finansowego były rozmowy z rolnikami podczas spotkań w terenie, ale nie na dużą skalę, bo program jest pilotażowy. Dodał, że część rolników i przedsiębiorców wykazywała zainteresowanie taką formą pomocy. Ocenia się, że z tej gwarancji mogłoby skorzystać 20 tys. rolników. Jak mówił, "dla niego jest kompletnie niezrozumiałe odrzucanie tego projektu na starcie".

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.

Jak mówił Zarudzki przestawiając projekt na posiedzeniu plenarnym Sejmu, chodzi nową formę wsparcia, tj. gwarancje do kredytów, z których skorzystać będą mogli rolnicy oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

Zaznaczył, że na PROW 2014-2020 jest 58 mld zł, z czego ok. 30 proc. środków już trafiło na konta rolników. Cała pula środków ma być wykorzystana do 2023 roku. W tej chwili środki z PROW udzielane są w postaci dotacji, gdzie trzeba mieć wkład własny, jak też w postaci bezzwrotnej premii. Projekt natomiast wprowadza "zwrotny instrument finansowy".

Wiceminister dodał, że z tego instrumentu będą mogli skorzystać zarówno ci, którzy mogą ubiegać się o środki PROW jak i ci, którzy są "za duzi", by z nich korzystać. Będą to gwarancje, które zabezpieczą kredyt.

Nowa forma wsparcia będzie stanowiła uzupełnienie oferty dotacyjnej, jej zaletą w porównaniu do form dotacyjnych jest możliwość wygenerowania określonej alokacji środków, większej skali inwestycji w sektorze rolnym i przetwórczym i poprzez zaangażowanie środków bankowych.

Ze środków PROW 2014-2020 będzie pochodziło 50 mln euro, dzięki temu wygenerowany zostanie portfel kredytowy na kwotę ok. 250 mln euro - tłumaczył Zarudzki.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę